Белата куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бела куќа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белата куќа
WhiteHouseSouthFacade.jpg
Јужната фасада на Белата куќа
Општи податоци
Град1600 Авенија Пенсилванија
Вашингтон
ЗемјаСАД
Почната13 октомври 1792.
Проектирање и изградба
АрхитектЏејмс Хоубан

Белата куќа е официјалната резиденција и работното место на Претседателот на САД. Се наоѓа во Вашингтон. Изградена е помеѓу 1792. и 1800. од камен во џорџијански стил и била резиденција на сите претседатели на САД од Џон Адамс. Објектот бил на неколкупати прошируван и доградуван во 1824, 1829, 1901, 1927, 1946 и 1948 година за да го добие денешниот изглед. Таа има приземје и три ката, како и две нивоа под земја. Куќата е дизајнирана од ирецот Џемјс Хобан, и изградена во периодот помеѓу 1792-1800.

Објектот е во сопственост и управуван од Националниот Претседателски парк.

Првиот претседателски мансион

Координати: Erioll world.svg 38°53′52″N, 77°02′12″W


Надворешни врски[уреди | уреди извор]