Малта (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Малта
Карта на островот Малта

Островот Малта (темнозелено) во рамките на земјата Малта
Географија
Местоположба јужно од Сицилија, Средоземно Море
Архипелаг малтешки архипелаг
Површина 246 км2
Крајбрежје 197 км
Макс. надм. височ. 253 м
Највисока точка Та Дмејрек
Земја
Најголем град Биркиркара
Демографија
Население 388.232 (2007)
Густина 1.578,18 /км2
Народности Малтешани

Малта (малтешки: Malta) е најголемиот од трите острови на малтешкиот архипелаг. Сместен е во средината на Средоземното Море, на југ од Италија и северно од Либија. Зафаќа површина од 246 км². Главен град е Валета, а најголем е Корми. Најголемото населена целина е Биркиркара. На островот има голем број на мали гратчиња, што заедно сочинуваат поголемо урбано подрачје со 368.250 жители (највеќето жители на земјата).[1] Пејзажот е ридски, со каскадни полиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]