Батерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Батерија
Batteries.jpg
Разни батерии (од лево кон десно): две AA, една D, една рачна радиаоматерска, една 9-волтна (PP3), Две AAA, една C, една од видеокамера и една од безжичен телефон.
Тип извор на ел. енергија
Принцип на работа електрохемиски реакции, електромоторна сила
Првпат произведен 1800-ти
Ел. симбол
Battery symbol2.svg
Симболот за батерија во ел. шема. Потекнува од шематскиот приказ на првобитна батерија — Волтиниот столб.

Батерија (или струјосклад) — електрохемиски уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на потенцијална енергија), која може да се конвертира во електрична енергија, кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.

Првата позната батерија е багдадската батерија од периодот помеѓу 250 и 640 година п.н.е..

Модерните батерии работат на принципот кој бил измислен од страна на италијанскиот физичар Алесандро Волта (1745-1827).

Батерии спаѓаат во таканаречените основни извори на електрична енергија затоа што ја претвараат хемиската енергија во електрична и можат да се полнат (процесот не е реверзибилен). За разлика од батеријата акумулаторот спаѓа во електро-хемиски секундари (реверзибилни) извори на електрична енергија и можат постојано да ја конвертираат хемиската енергија во електрична и обратно (може да се полни и празни).

Друго име за батеријата е галвански елемент. Галвански елементи се основни хемиски извори на струја. Постојат повеќе видови на галвански елементи меѓу кои се: Волтин, Даниелов, Лекланшеов итн. Со Даниеловиот елемент лесно може да се објасни принципот на батеријата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]