Ханс Лутер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Д-р Ханс Лутер (германски: Hans Luther, Берлин, 10 март 1885 - Диселдорф, 11 мај 1962 ) бил германски државник.

Д-р Ханс Лутер

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден бил во Берлин и студирал право во Кил, Женева и Берлин. Од 1907 година тој бил член на Градското собрание на Магдебург . Тој бил министер за исхрана и земјена економија во владата на Вилхелм Куно 1922 година - 1923 година и министерот за финансии во втората влада на Густав Стреземан (1923) и владите на Вилхелм Маркс (1923-1925; 1926 - 1928 ). Во меѓувреме, тој работел како германски претседател (февруари-март 1925) и канцелар Рајх (1925-1926 и 1926). Во 1928 година тој основал екстремно десничарска Алијанса за реконструкција на Германија. Помеѓу 1930 година . и 1933 година тој бил претседател на Рајхсбанк, во периодот 1933- 1937 година. Амбасадорот Рајх во САД . Од почетокот на Втората светска војна, тој вршел пропагандни работи во Вермах . По 1945 година Во изминатата година тој успешно се занимавал со банкарски работи. Починал во Диселдорф .

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Clingan, C. Edmund (2010). The Lives of Hans Luther, 1879–1962: German Chancellor, Reichsbank President, and Hitler's Ambassador. Lexington Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]