Кристоф Алхаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристоф Алхаус
Кристоф Алхаус и неговата жена Симоне
Покраински министер за внатрешни работи на Хамбург
На должноста
7 мај 2008 – 25 август 2010
Претходник Удо Нагел
Наследник Хајно Фалдик
Прв градоначалник на Хамбург
На должноста
25 август 2010 – 7 март 2011
Претходник Оле фон Бојст
Наследник Олаф Шолц
Лични податоци
Роден(а) 28 август 1969(1969-08-28)(54 г.)
Хајделберг,  Западна Германија
Националност Германец
Партија ЦДУ

Кристоф Алхаус (роден 28 август 1969 во Хајделберг, Баден-Виртемберг) е германски политичар. Тој е претставник на германската христијанска демократска унија, каде се придружил во 1985. Тој бил градоначалник на Хамбург од август 2010 до март 2011.

Алхаус е роден на 28 август 1969. Тој е оженет и студирал право на универзитетите во Хајделберг, Минхен и Берлин.[1]

Од 7 мај 2008 до 24 август 2010, Алхаус бил покраински министер за внатрешни работи во Хамбург.[2] Од 25 август 2010, бил Прв градоначалник на Хамбург. Кристоф Алхаус бил критичен кон зелената партија во текот на неговиот мандат како градоначалник на Хамбург.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

(германски)

  1. Lebenslauf Christoph Ahlhaus, Innensenator (германски), Behörde für Inneres, Архивирано од изворникот на 2009-06-15, Посетено на 2009-07-26
  2. Staff: State Chancellery, Die Senatoren, www.hamburg.de Freie und Hansestadt Hamburg, Посетено на 2008-09-26 (германски)
  3. Најт, Денис (18 февруари 2011). „Trend-Setting Loss Would Spell Trouble for Merkel“. Spiegel Online. Посетено на 18 февруари 2011.