Прејди на содржината

Кристине Либеркнехт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристине Либеркнехт
Кристине Либеркнехт
Министер-претседател на Тирингија
На должноста
Стапил
30 октомври 2009
Претходник Дитер Алтхаус
Претседавач на CDU Тирингија
На должноста
Стапил
25 октомври 2009
Претходник Дитер Алтхаус
Лични податоци
Роден(а) 7 мај 1958(1958-05-07)(66 г.)
Вајмар
Националност Германка
Партија CDU
Сопружник Мартин Либеркнехт
Живеалиште Рамзла, Тирингија
Занимање лутерански свештеник
Вероисповед Лутеранство
Портал christine-lieberknecht.de

Кристине Либеркнехт (германски: Christine Lieberknecht; р. 7 мај 1958 во Вајмар) — германска политичарка во Христијанската демократска унија (CDU). Моментално е министер-претседател (премиер) на сојузната покраина Тирингија од 2009 година и како претседавач на покраинскиот огранок на партијата во Тирингија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]