Георг фон Хертлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георг фон Хертлинг
Портрет на Георг фон Хертлинг
Канцелар на Германско Царство
(Германско Царство)
Министер-претседател на Прусија
На должноста
1 ноември 1917 – 30 септември 1918
Монарх Вилхелм II
Претходник Георг Михаелис
Наследник Максимилијан од Баден
26-ти Mинистер-претседател на Кралство Баварија
На должноста
9 февруари 1912 – 3 октомври 1917
Монарх Ото
Лудвиг III
Претходник Клеменс фон Подевилс-Дурниц
Наследник Ото Ритер фон Дандл
Лични податоци
Роден(а) Георг Фридрих Фрајхер фон Хертлинг
31 август 1843
Дармштат, Големо Војводство Хесен, Германски Сојуз
Починал(а) 4 јануари 1919 (возр. 75)
Руполдинг, Народна држава Баварија, Вајмарска Република
Сопружник Ана Фрајин фон Бигелебен
Деца Марија Гизберта
Карл
Агнес Марија Франциска
Ана Марија Франциска

Георг Фридрих Карл Фрајхер (од 1914 година Гроф) фон Хертлинг (31 август 1843 - 4 јануари 1919) — германски политичар кој работел како министер за надворешни работи и претседател на Советот на министри на Баварија од 1912 до 1917 година, а потоа и како министер-претседател на Прусија и канцелар на Германската Империја од 1917 до 1918 година, за време на Првата светска војна. Тој беше првиот што ја извршуваше функцијата канцелар, а притоа е член на политичка партија.