Ото од Баварија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ото
OttoIBeieren.jpg
Крал на Баварија
На престол 13 јуни 1886 – 5 ноември1913
Претходник Лудвиг II
Наследник Лудвиг III
Регент Принц Луитполд (1886–1912)
Принц Лудвиг (1912–1913)
Полно име
македонски: Ото Вилхелм Луитполд Адалберт Валдемар
германски: Otto Wilhelm Luitpold Adalbert Waldemar
Династија Династија Вителсбах
Татко Максимилијан II од Баварија
Мајка Марија од Прусија
Роден(а) 27 април 1848
Минхен, Кралство Баварија
Починал(а) 11 октомври 1916 (возр. 68)
Палата Ферстенрид, Минхен, Кралство Баварија
Почивалиште Црква Свети Михаил, Минхен
Вероисповед Римокатоличка црква

Ото (германски: Otto Wilhelm Luitpold Adalbert Waldemar; 27 април 1848 - 11 октомври 1916) — крал на Баварија од 1886 до 1913 година. Сепак, тој никогаш не владеел активно поради наводна тешка ментална болест. Неговиот чичко Луитполд и неговиот братучед Лудвиг служеле како регенти. Во 1913 година, Лудвиг го симна од престолот, еден ден откако законодавниот дом донесе закон што му дозволуваше да го стори тоа и стана крал Баварија.

Ото бил син на Максимилијан II и неговата сопруга, Марија од Прусија, и помлад брат на Лудвиг II.