Вителсбаховци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Династија Вителсбах
Coat of arms of the Kingdom of Bavaria.svg
Земја Свето Римско Царство
Калмарска унија
Кралство Баварија
Кралство Грција
Прпадност Германци
Основана 11 век
Основач Отон I
Тековен владетел Франц
Последен владетел Лудвиг III
Титули Војвода од Баварија
Изборен кнез на Баварија
Крал на Баварија
Изборен кнез на Курпфалц
Изборен кнез на Келн
Цар на Светото Римско Царство
Крал на Римјаните
Крал на Данска
Крал на Шведска
Крал на Норвешка
Крал на Грција
Крај на владеењето 7 ноември 1918

Вителсбаховци или династија Вителсбах (германски: Haus Wittelsbach — една од најстарите германски аристократски семејства и династии. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Баварија, Бранденбург (1351-1364), Холандија (1353-1417), Данска (1440-1448), Чешка (1619-1620), Шведска (1654-1741), Грција (1832-1862). Два нејзини потомци станале цар на Светото Римско Царство (1314-1347, 1742-1745).

Основач на династијата во 1180 година бил војвода Отон I, додека последен владетел во 1918 година бил Лудвиг III. Денес глава на фамилијата е Франц, роден во 1933 година во Минхен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]