Марија од Прусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија од Прусија
Hanfstaengl, Franz - Königin Marie von Bayern (1825-1889) (Zeno Fotografie).jpg
Марија од Прусија, 1860-тите години
Сопруга на кралот на Баварија
На престол 28 март 1848 - 10 март 1864
Сопружник Максимилијан II од Баварија
Полно име
македонски: Марија Фридерике Франциска Хедвиг од Прусија
германски: Marie Friederike Franziska Hedwig von Preußen
Татко Принц Вилхелм од Прусија
Мајка Принцеза Марија Ана од Хесен-Хомбург
Роден(а) 15 октомври 1825
Берлин, Кралство Прусија
Починал(а) 17 мај 1889 (возр. 63)
Хоеншвангау, Кралство Баварија
Вероисповед Лутеранство, подоцна Римокатоличка црква

Марија од Прусија (германски: Marie Friederike Franziska Hedwig von Preußen; 15 октомври 1825 - 17 мај 1889) — кралица на Баварија и мајка на кралевите Лудвиг II и Ото од Баварија. Родена и израсната во Берлин, таа беше ќерка на принцот Вилхелм од Прусија, помлад брат на кралот Фридрих Вилхелм III од Прусија и неговата сопруга, принцезата Марија Ана од Хесен-Хомбург.

На 12 октомври 1842 година, таа се омажила за престолонаследникот, а подоцна и за кралот на Баварија, Максимилијан II.

Марија била подеднакво сакана и од протестантското и од римокатоличкото население. (Во тоа време, Прусија беше претежно евангелистичка, додека Баварија беше претежно римокатоличка.) Специфичен акцент на нејзиниот „голем општествен ангажман“, беше реактивирањето на Баварската женска асоцијација, кое се одржа на 18 декември 1869 година со помош на нејзиниот син, Лудвиг II. Нејзината цел беше „Нега и поддршка на ранети и повредени војници“. Црвениот крст на Баварија беше официјално основан како резултат на Баварската женска асоцијација.