Луитполд од Баварија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луитполд
Prinzregent Luitpold.jpg
Принцот Регент Луитполд
Принц регент на Баварија
На престол 10 јуни 1886 – 12 декември 1912
Сопружник Надвојводка Аугуста Фердинанда од Австрија
Полно име
македонски: Луитполд Карл Јосиф Вилхелм Лудвиг
германски: Luitpold Karl Joseph Wilhelm von Bayern
Династија Династија Вителсбах
Татко Лудвиг I од Баварија
Мајка Тереза од Саксо-Хилдбургхаузен
Роден(а) 12 март 1821
Вирцбург, Кралство Баварија
Починал(а) 12 декември 1912 (возр. 91)
Минхен, Кралство Баварија
Почивалиште Црква Театин, Минхен
Вероисповед Римокатоличка црква

Луитполд Карл Јосиф Вилхелм Лудвиг, принцот регент од Баварија (12 март 1821 - 12 декември 1912) — де факто владетел на Баварија од 1886 до 1912 година, поради неспособноста на неговите внуци, владеел во името на кралот Лудвиг II три дена и 26 години за кралот Ото. Додека неговото владеење предизвика голем културен цут за Минхен, за Баварија тоа значеше постепено потчинување на баварските интереси кон оние на Германската Империја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Luitpold | prince regent of Bavaria“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 11 June 2016.