Максимилијан II (Баварија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максимилијан II
Максимилијан II од Франц Ханфштангл, 1860
Крал на Баварија
На престол20 март 1848 – 10 март 1864
ПретходникЛудвиг I
НаследникЛудвиг II
Роден(а)28 ноември 1811
Минхен, Кралство Баварија
Починал(а)10 март 1864 (возр. 52)
Минхен, Кралство Баварија
Почивалиште
СопружникМарија од Прусија
Полно име
македонски: Максимилијан Јосиф
германски: Maximilian Joseph
ДинастијаДинастија Вителсбах
ТаткоЛудвиг I од Баварија
МајкаТереза од Саксо-Хилдбургхаузен
ВероисповедРимокатоличка црква

Максимилијан II (германски: Maximilian II Joseph; 28 ноември 1811 - 10 март 1864) владеел како крал на Баварија помеѓу 1848 и 1864 година. За разлика од неговиот татко, кралот Лудвиг I, „Кралот Макс“ бил многу популарен и имал поголем интерес за раководење на државата, отколку за личната екстраваганција. Се искачил на престолот за време на германските револуции од 1848-1849 година, кралот Максимилијан ја вратил стабилноста во своето кралство. Остатокот од неговото владеење се одликува со обиди да се одржи независноста на Баварија за време на војните на германското обединување и да го претвори неговиот главен град Минхен во културен и образовен центар. Тој се спротивставувал на обединувањето на Германија, предводено од Прусија, и се залагал за конфедерација на мали германски држави, која ќе биде насочена против Прусија.