Максимилијан I Јосиф од Баварија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Максимилијан I Јосиф
King Max I Joseph in Coronation Robe.jpg
Портрет од Јозеф Карл Штилер, 1822
Крал на Баварија
На престол 1 јануари 1806 – 13 октомври 1825
Наследник Лудвиг I
Електорат на Баварија
На престол 16 февруари 1799 – 6 август 1806
Претходник Чарлс I
Наследник титулата е укината
Сопружник Принцеза Аугуста Вилхелмин од Хесен-Дармштат (в. 1785; п. 1796)
Принцеза Каролина од Баден
 (в. 1797)
Полно име
македонски: Максимилијан Марија Михаел Јохан Баптист Франц де Паула Јосиф Каспар Игнатиус
германски: Maximilian Maria Michael Johann Baptist Franz de Paula Joseph Kaspar Ignatius
Династија Пфалц-Биркенфелд-Цвајбрикен
Татко Фридрих Михаел фон Пфалц-Цвајбрикен
Мајка Марија Франциска фон Пфалц-Сулцбах
Роден(а) 27 мај 1756
Шветцинген, Палатин Цвајбрикен, Свето Римско Царство
Починал(а) 13 октомври 1825 (возр. 69)
Минхен, Баварија, Германски Сојуз
Почивалиште Црква Театин, Минхен
Вероисповед Римокатоличка црква

Максимилијан I Јосиф (германски: Maximilian I. Joseph; 27 мај 1756 - 13 октомври 1825) — војвода на Цвајбрикен од 1795 до 1799 година, изборен кнез на Баварија (како Максимилијан IV Јосиф) од 1799 до 1806 година и крал на Баварија (како Максимилијан I Јосиф) од 1806 до 1825 година. Тој бил член на династијата Пфалц-Биркенфелд-Цвајбрикен, огранок на династијата Вителсбах.

За време на Наполеоновите војни, во сојуз со Франција, на 1 јануари 1806 се прогласува за крал на Кралството Баварија. Преку радикалните реформи и територијалните промени во неговото време, Баварската држава успева да стане трета најмоќна германска држава по Кралството Прусија и Австриското Царство. Меѓу неговите поданици, тој бил познат како „Крал Макс“, користејќи ја популарната кратка форма на неговото име.