Каролина од Баден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина од Баден
Königin Karoline von Bayern.jpg
Портрет на Каролина од Баден
Сопруга на изборниот кнез на Баварија
На позиција16 февруари 1799 - 1 јануари 1806
Сопруга на кралот на Баварија
На позиција1 јануари 1806 - 13 октомври 1825
Роден(а)13 јули 1776
Карлсруе, Маркгрофовија Баден
Починал(а)13 ноември 1841 (возр. 65)
Минхен, Кралство Баварија
СопружникМаксимилијан I Јосиф од Баварија (в. 1797)
ТаткоЧарлс Луис од Баден
МајкаПринцеза Амалија од Хесен-Дармштат
ВероисповедЛутеранство

Каролина од Баден (германски: Friederike Karoline Wilhelmine von Baden; 13 јули 1776 година - 13 ноември 1841) — сопруга на изборниот кнез на Баварија, Максимилијан IV Јосиф, а подоцна и прва кралица на Баварија. На 9 март 1797 година, во Карлсруе, таа стана вторa сопругa на Максимилијан, војвода на Палатин Цвајбрикен, кој две години подоцна ќе го наследи Изборното Кнежество Баварија. Како резултат на распаѓањето на Светото Римско Царство во 1806 година, рангот на избирач стана застарен, а владетелот на Баварија беше унапреден во ранг на крал. Како резултат на тоа, Каролина стана кралица на Баварија. Каролина имаше седум деца со нејзиниот сопруг, вклучувајќи два пара близнаци, интересна појава со оглед на тоа што Каролина и самата имаше близначка.