Марија Франциска фон Пфалц-Сулцбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Франциска
Maria Franziska of the Palatinate-Sulzabch, countess of Zweibrücken-Birkenfeld.jpg
Марија Франциска, грофица Палатин од Сулцбах
Сопружник Фридрих Михаел фон Пфалц-Цвајбрикен
Династија Династија Вителсбах
Татко Јосиф Карл фон Пфалц-Сулцбах
Мајка Елизабет Аугуста Софи фон Пфалц-Сулцбах
Роден(а) 15 јуни 1724
Швецинген, Баден-Виртемберг
Починал(а) 15 ноември 1794 (возр. 70)
Сулцбах-Розенберг, Баварија

Марија Франциска, грофица Палатин од Сулцбах (германски: Maria Franziska, Pfalzgräfin von Sulzbach; 15 јуни 1724 - 15 ноември 1794), — грофица Палатин од Цвајбрекен-Биркенфелд, сопруга на Фредерик Мајкл, гроф Палатин од Цвајбрикен.

Родена е во Швецинген, како петто дете на Јосиф Карл фон Пфалц-Сулцбах и Елизабет Аугуста Софи фон Пфалц-Сулцбах. Од нејзините шест браќа и сестри, само таа и две постари сестри ја преживуваат зрелоста: Елизабет Аугуста фон Пфалц-Сулцбах и Марија Ана.