Финстерберген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финстерберген
Место во Фридрихрода
Грб на Финстерберген
Финстерберген is located in Германија
Финстерберген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Фридрихрода
Основни податоци
Површина 7,57 км2
Надм. височина 495 м
Население 1.426  (31 декември 2006)
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99898
Повик. бр. 03623
Портал www.finsterbergen.de
Координати 50°50′N 10°35′E / 50.833° СГШ; 10.583° ИГД / 50.833; 10.583Координати: 50°50′N 10°35′E / 50.833° СГШ; 10.583° ИГД / 50.833; 10.583

Финстерберген (германски: Finsterbergen) е село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Фридрихрода.