Ернстрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ернстрода
Место во Фридрихрода
Грб на Ернстрода
Ернстрода is located in Германија
Ернстрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Фридрихрода
Основни податоци
Површина 10,88 км2
Надм. височина 360 м
Население 1.026  (31 декември 2006)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99894
Повик. бр. 03623
Координати 50°52′N 10°37′E / 50.867° СГШ; 10.617° ИГД / 50.867; 10.617Координати: 50°52′N 10°37′E / 50.867° СГШ; 10.617° ИГД / 50.867; 10.617

Ернстрода (германски: Ernstroda) е село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Фридрихрода.