Апфелштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апфелштет
Место во Несе-Апфелштет
Црква во Апфелштет
Црква во Апфелштет
Грб на
Апфелштет во рамките на Германија
Апфелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Несе-Апфелштет
Основни податоци
Површина 12,16 км2
Надм. височина 249 м
Население 1.433  (31 декември 2006)
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99192
Повик. бр. 036202
Координати 50°54′6″N 10°53′24″E / 50.90167° СГШ; 10.89000° ИГД / 50.90167; 10.89000Координати: 50°54′6″N 10°53′24″E / 50.90167° СГШ; 10.89000° ИГД / 50.90167; 10.89000

Апфелштет (германски: Apfelstädt) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2009 е дел од општината Несе-Апфелштет.