Гамштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гамштет
Место во Несе-Апфелштет
Грб на Гамштет
Гамштет is located in Германија
Гамштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Несе-Апфелштет
Основни податоци
Површина 11,30 км2
Надм. височина 298 м
Население 751  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99192
Повик. бр. 036208
Портал www.ndfnet.de
Координати 50°56′59″N 10°53′6″E / 50.94972° СГШ; 10.88500° ИГД / 50.94972; 10.88500Координати: 50°56′59″N 10°53′6″E / 50.94972° СГШ; 10.88500° ИГД / 50.94972; 10.88500

Гамштет (германски: Gamstädt) е село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2009 е дел од општината Несе-Апфелштет.