Саксонија-Јена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Саксонија-Јена
Herzogtum Sachsen-Jena
вазално
Саксонија-Вајмар
1672 – 1690 Саксонија-Вајмар


Грб

Местоположба на Саксонија-Јена
Саксонија-Јена во 1680 г.
Главен град Јена
Уредување кнежевство
Историски период среден век
 -  Одделено од
    Саксонија-Вајмар
1672
 -  Згаснување на војводската лоза;
    вратено во Саксонија-Вајмар
1690

Саксонија-Јена (германски: Sachsen-Jena) — едно од саксонските војводства на ернестинската лоза на династијата Ветинци. Основано е во 1672 г. како владение на Бернхард, четвртиот син на војводата на Саксонија-Вајмар, Вилхелм. Војводството е укинато и вратено во состав на Саксонија-Вајмар во 1690 г. поради згаснувањето на Бернхардовата лоза.[1]

Војводи на Саксонија-Јена[уреди | уреди извор]

Вратено во состав на Саксонија-Вајмар

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J. A. Ch. v. Hellfeld: Geschichte der erloschenen Herzoglich Jenaischen Linie Herzog Bernhards II zu Sachsen-Jena und dessen Sohn Johann Wilhelm, sammt einer kurzen Biographie der einzigen Prinzessin Herzog Bernhards, Charlotte Marie. Selbstverlag Jena 1828