Војводство Насау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Насау
Herzogtum Nassau
Држава на Рајнски Сојуз
(1806–13)
Држава на Германски Сојуз
(1815–66)

 

 

1806–1866
 

Знаме Грб
Војводството Насау во Германскиот Сојуз во 1815 година
Главен град Висбаден
Јазици Мозелфранконски
Уредување Уставна монархија
Војвода од Насау
 -  1806–1816 Фридрих Август
 -  1816–1839 Вилхелм
 -  1839–1866 Адолф I
Историја
 -  Основана 1806
 -  Анексирана од Кралството Прусија 1866
Површина
 -  1865 4855 км²
Население
 -  1865 465636 
     Густина 95.9 жит/км²

Војводство Насау (германски: Herzogtum Nassau) — независна држава помеѓу 1806 и 1866 година, сместена во денешните германски покраини Рајнска област-Пфалц и Хесен. Војводството било член на Рајнскиот Сојуз, а подоцна и на Германскиот Сојуз.[1] Нејзината владејачка династија, сега изумрена, била Домот на Насау. Војводството било именувано по неговиот историски град, Насау, иако главниот град бил Висбаден наместо Насау. Во 1865 година, Војводството Насау имало 465.636 жители. Војводството е окупирано и припоено кон Кралството Прусија во 1866 година по Австро-пруската војна.

Денес, големиот војвода од Луксембург сè уште го користи „Војводата од Насау“ како секундарна титула, а „Принц“ или „Принцеза од Насау“ се користи како титула на другите членови на семејството на големиот војвода. Насау е исто така дел од името на холандското кралско семејство, кое се нарекува Оринџ-Насау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grand Duchess Charlotte abdicated in 1964, but she died in 1985