Еренбрајтштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ehrenbreitstein Fortress
Податотека:Тврдината Еренбрајтштајн
Festung Ehrenbreitstein видени од Кобленц (2011)

Еренбрајтштајн (германски: Festung Ehrenbreitsteinтврдина во германската држава Рајнска област-Пфалц, на источната брег на Рајна, каде што се придружува Мозел, со поглед на градот Кобленц .

Окупирајќи ја позицијата на претходната тврдина уништена од страна на Французите во 1801 година, била изградена како столбот на регионалниот систем на утврдување, Фестунг Кобленц, од Прусија помеѓу 1817 и 1828 и го чувал средниот Рајски регион, област која била инвадирана од француски војници постојано порано. Пруската тврдина никогаш не била нападнат.

Од 2002 година, Еренбрајтштајн е дел од УНЕСКО светското културно наследство на горна средна Рајна долина .

Местоположба[уреди | уреди извор]

Еренбрајтштајн се наоѓа на источниот брег на Рајна во Кобленц во Рајнска област-Пфалц, Германија . Таа гледа на сливот на Мосел и Рајна. Врвот на ридот, кој го споделува името, е 118 метри над Рајна.[1] :2 Тоа е најсеверната точка на УНЕСКО на светското културно наследство на горна средна Рајна долина .

Поглед на Кобленц од Фестунг Еренбретејнштајн

Историја[уреди | уреди извор]

Американскиот знаме од претходната окупација уште еднаш се крена во Кобленц во 1945 година
Споменик на германската армија (Ehrenmal des Deutschen Heeres) во тврдината

Претходни градби[уреди | уреди извор]

Еренбрајтштајн, ридот на кој сега се наоѓа истоимената тврдина, првпат се насели во 4-от милениум п.н.е., утврдувањата биле изградени во 10 и 9 век п.н.е. Во третиот и четвртиот век од н.е., таму се наоѓала римска тврдина. Повеќе населби следеа во 8-от / 9 век под династијата Каролингија .[1] :2,17

Во околу 1000г Еренберт подигнал замок на ридот. Неговото првично име "Burg Ehrenbertstein" подоцна станал Бург Еренбрајтштајн .

Замокот првпат бил споменат во постоечки пишан документ во 1139 година, како својство на архиепископскиот кнез на Трир . Архиепископот Хилин го проширил во 1152-69 година. Поддржан замок бил изграден на ридот познат како Helfenst

ein на југ ( Burg Höferstein ).[1] :2,17

Во текот на 16 век, работата почнала да го претвора замокот во тврдина која можела да го издржи новиот барут. Еден од првите топки бил 9-тонската опсада пиштол Грајф (Грифон). Во подножјето на ридот, заштитен од тврдината, Филип Кристоф фон Сотерн ја изградил палатата Филипсбург во 1625-29. Тврдината била дополнително подобрена од неговите наследници Карл Каспар фон дер Лејен и Јохан Хуго фон Орсбек . Во 1632, таа била окупирана од Французите, а во 1637 година од страна на царските војници за време на Триесетгодишната војна .[1] :2,17

Денес[уреди | уреди извор]

Тврдината е отворена за посетители. Тој е поврзан со градот Кобленц преку Рајна преку жичарница и со наклонет лифт до подножјето на ридот. Еренбрајтштајн има неколку музеи: Дом на фотографијата (фотографија), Дом на археологијата (археологија) и Ландесмуземе Кобленц (привремени изложби). Исто така постои и Хаус де Genusses, прославувајќи регионално производство на вино и нудење на барокни јадење искуство. Постојаните изложби на неколку места во внатрешноста на тврдината ги покриваат 5000-годишната историја на Еренбрајтштајн. Исто така постојат и гастрономски објекти. Младинскиот хотел Кобленц, со 157 кревети, сè уште зафаќа дел од Еренбрајтштајн.[2] Тврдината служи како место за разни културни активности, како што се концерти и драми на отворено.[3]

Културни наводи[уреди | уреди извор]

Во 1822 година, англискиот превод на името на замокот, The Broad-Stone of Honor, се користел како наслов на исцрпната работа на Kenelm Henry Digby и за витештвото .

... оваа проповедничка, гледам, е самосостојба на упориште - возвишен Еренбрајтштајн. . . ( Херман Мелвил, Моби Дик )

Како виновата лоза цвета, и грозјето империјали блиску до самите ѕидови и муцките на Еренбрајтштајн; така и најслатките радости на животот растат во многу вилици на своите опасности. ( Херман Мелвил, Пјер )

Вилијам Тарнер, поглед на Еренбрајтштајн (1835)

Светско наследство[уреди | уреди извор]

Во 2002 година долината на Горна Средна Рајна станала светско културно наследство на УНЕСКО . Мрежното место го вклучува како најсеверна точка на тврдината Еренбрајтштајн.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на тврдини
  • Пруски семафор систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Böckling, Manfred (2011). Festung Ehrenbreitstein - Kurzführer (German). Schnell + Steiner/Rheinland-Pfalz Generaldirektion Kulturelles Erbe. ISBN 978-3-7954-6394-6.
  2. „DJH Youth Hostel Koblenz in Rhineland-Palatinate, Germany“. DJH Youth Hostels. Посетено на 4 April 2017.
  3. „Official website (mostly German)“. Generaldirektion Kulturelles Erbe Rheinland-Pfalz. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 16 July 2014.
  4. „Map of the WHS“. UNESCO. Посетено на 16 July 2014.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]