Фалендар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валендар е град во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Се наоѓа во областа Мајен-Кобленц. Предмет на контрола на Фалендар. Населението е 8196 луѓе (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 13,22 км². Официјалниот код е 07 1 37 226.

Градот е поделен на 4 градски окрузи, од кои еден ( Шенштат ) е познат низ целиот свет по својата чудотворна икона на „ Божјата Мајка Трикратно скапоцена “

Валендар- панорама.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]