Гетингенски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гетингенски универзитет
Georg-August-Universität Göttingen
Georg-August-Universität Göttingen Logo.svg
латински: Universitas Regiæ Georgiæ Augustæ
Гесло In publica commoda (латински)[1]
На македонски
За доброто на сите
Вид јавен
Основан 1734
Буџет 1,119 млрд. [2]
Претседател Улрике Бајзигел
Административен кадар
4.446[3]
Студенти 31.500[4]
Место Гетинген, Германија
www.uni-goettingen.de

Гетингенски универзитет (германски: Georg-August-Universität Göttingen; службено наречен Гетингенски универзитет „Георг Август“) — истражувачки универзитет во градот Гетинген, Германија. Бил основан во 1734 година од Џорџ II, крал на Велика Британија и изборен кнез на Хановер и започнал со работа во 1737 година, со што универзитетот е најстар во сојузната покраина Долна Саксонија и најголем по број на студенти, што е околу 31.500 студенти.[5] Дом на многу познати личности, универзитетот претставува една од историските и традиционални установи во Германија. Гетинген е наречен „град на науката“.[6]

Гетингенскиот универзитет бил претходно поддржуван од иницијативата на сојузното министерство за извонредност, има членство во „Група Коимбра“ и се поврзува со над 40 добитници на Нобелова награда. Понатаму, универзитетот одржува силни врски со големи истражувачки институти со седиште во Гетинген. Со околу 8 милиони единици материјал, Гетингенската државна и универзитетска библиотека спаѓа меѓу најголемите библиотеки во Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Universität Göttingen (5 октомври 2009). „Leitbild für Alumni Göttingen“. https://www.uni-goettingen.de/de/43883.html. посет. 17 јули 2017 г. 
  2. „Tabelle: Finanzhilfe, Sondermittel, Drittmittel der Georg-August-Universität Göttingen (mit Medizin)“ (на (германски)). https://www.uni-goettingen.de/de/document/download/6dcca2b6d1b3e0be53dea2cb62223534.pdf/GT_Finanzdaten_2015_mit%20UMG.pdf. посет. 22 јуни 2017 г. 
  3. „Beschäftigte (Personenzählung) an der Georg-August-Universität Göttingen (mit Medizin)“ (на (германски)). https://www.uni-goettingen.de/de/document/download/321b7cce176902de143be56f6c79df7d.pdf/GT_BeschaeftigtePers_2015.pdf. посет. 22 јуни 2017 г. 
  4. „Studierende (Personenzählung) an der Georg-August-Universität Göttingen (mit Medizin)“ (на (германски)). https://www.uni-goettingen.de/de/document/download/821a50d862925db226cd6f56244f12c7.pdf/ZDF_Studierende_gesamt_Pers_20162.pdf. посет. 22 јуни 2017 г. 
  5. „Studierende (Personenzählung) an der Georg-August-Universität Göttingen (mit Medizin)“ (на (германски)). https://www.uni-goettingen.de/de/document/download/821a50d862925db226cd6f56244f12c7.pdf/ZDF_Studierende_gesamt_Pers_20162.pdf. посет. 22 јуни 2017 г. 
  6. „Göttingen Tourismus“. Goettingen-tourismus.de. 4 јануари 2017. http://www.goettingen-tourismus.de/?lang=en. посет. 9 февруари 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]