Прејди на содржината

Фридрих Август (Насау)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Август
Фридрих Август, војвода од Насау
Војвода на Насау
На престол30 август 1806 - 24 март 1816
НаследникВилхелм
Принц на Насау-Усинген
На престол17 мај 1803 – 24 март 1816
ПретходникЧарлс Вилхелм
НаследникНема, инкорпориран во Војводството Насау
Роден(а)23 април 1738
Усинген, Насау-Усинген
Починал(а)24 март 1816 (возр. 77)
Висбаден, Војводство Насау
СопружникЛуиз Принцеза од Валдек и Пирмонт
ДинастијаДинастија Насау-Усинген
ТаткоЧарлс Принц од Насау-Усинген
МајкаКристијана Вилхелмина Принцеза од Саксо-Ајзенах
ВероисповедКалвинизам

Фридрих Август, војвода од Насау, принц од Насау-Усинген (германски: Friedrich August; 23 април 1738 - 24 март 1816) — последниот принц на Насау-Усинген и заедно со неговиот братучед, Фридрих Вилхелм од Насау-Вајлбург, прв војвода на Насау. Тој умрел без да остави машки наследник, а него го наследил синот на неговиот братучед, Вилхелм.