Прејди на содржината

Адолф I (Луксембург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адолф I
Адолф I
Голем Војвода на Луксембург
На престол23 ноември 1890 – 17 ноември 1905
ПретходникВилхелм III
НаследникВилхелм IV
Војвода на Насау
На престол20 август 1839 – 20 септември 1866
ПретходникВилхелм
НаследникНасау припоен кон Кралството Прусија
Роден(а)24 јули 1817
Висбаден, Војводство Насаун
Починал(а)17 ноември 1905 (возр. 88)
Ленгри, Кралство Баварија, Германско Царство
СопружникЕлизабета Михајловна Голема војвотка од Русија (в. 1844; п. 1845)
Принцеза Аделхајд-Мари од Анхалт-Десау (в. 1851)
ДинастијаДинастија Насау-Вајлбург
ТаткоВилхелм Војвода од Насау
МајкаПринцеза Луиз од Саксо-Хилдбургхаузен
ВероисповедКалвинизам

Адолф I (германски: Adolf Wilhelm August Karl Friedrich; 24 јули 1817 - 17 ноември 1905) — голем војвода од Луксембург од 23 ноември 1890 година до неговата смрт на 17 ноември 1905 година. Првиот голем војвода од Домот на Насау-Вајлбург, тој го наследил кралот Вилхелм III на Холандија, ставајќи крај на личната заедница меѓу Холандија и Луксембург. Адолф бил војвода од Насау од 20 август 1839 година до 20 септември 1866 година, кога Војводството било припоено кон Кралството Прусија.

Адолф станал војвода од Насау во август 1839 година, по смртта на неговиот татко Вилхелм. Војводството било припоено кон Прусија по поразот на Австрија во Австро-пруската војна. Од 1815 до 1839 година, Големото Војводство Луксембург било управувано од холандските кралеви како провинција на Холандија. По Договорот од Лондон (1839), Големото Војводство Луксембург станало независно, но останало во лична заедница со Холандија. По смртта на неговите синови, холандскиот крал Вилхелм III немал машки наследници кои би го наследиле. Во Холандија, на жените им било дозволено да го наследат престолот. Меѓутоа, Луксембург го следел Салискиот закон со кој на жените им се забранува наследување. Така, по смртта на кралот Вилхелм, холандската круна ѝ припаднала на неговата единствена ќерка Вилхелмина, додека Луксембург му припаднал на Адолф во согласност со Семејниот пакт Насау. Адолф умрел во 1905 година и бил наследен од неговиот син Вилхелм IV.