Хесен-Хомбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландгравијат Хесен-Хомбург
Landgrafschaft Hessen-Homburg
Држава на Свето Римско Царство
(1622–1806)
Држава на Германски Сојуз
(1815–66)

1622–1866
 

Знаме Грб
Местоположба на Хесен-Хомбург
Карта на Хесен-Хомбург (два дела, беж, со Хомбург и Мајзенхајм) и Средна Рајна
Главен град Бад Хомбург
Јазици Германски
Вероисповед Протестантство, Римокатоличка црква
Уредување Ландгравијат
Ландгрев
 -  1622–1638 Фридрих I (прв)
 -  1848–1866 Фердинанд (последен)
Историски период Среден век / Обединување на Германија
 -  Основана 1622
 -  Отстапено на Дармштат 1806
 -  Повторно воспоставено 1815
 -  Припоено кон Големо Војводство Хесен 1866
Површина
 -  1848 430 км²
Население
 -  1848 22800 
     Густина 53 жит/км²
Денес во  Германија

Хесен-Хомбург (германски: Hessen-Homburg) — формиран во посебен ландгравијат во 1622 година од ландгравијатот на Хесен-Дармштат; со него требало да управува неговиот син, иако не бил независен од Хесен-Дармштат до 1668 година. Накратко бил поделен на Хесен-Хомбург и Хесен-Хомбург-Бингенхајм; но овие делови биле повторно обединети во 1681 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Бад Хомбург во 1851 година
Замокот Хомбург

Во 1806 година, Хесен-Хомбург бил инкорпориран во Големото Војводство Хесен (Хесен-Дармштат); но во 1815 година, од Виенскиот конгрес, оваа последна држава била принудена да ја признае независноста на Хесен-Хомбург, која била зголемена со додавањето на Мајзенхајм. Ленгравијатот на Хесен-Хомбург се состоел од два дела, округот Хомбург на десната страна на Рајна и округот Мајзенхајм, додаден во 1815 година, на левата страна на истата река. Хесен-Хомбург се приклучил на Германскиот Сојуз како суверена држава на 7 јули 1817 година. Ленгравијатот бил единственото кнежевство кое не било едно од основачите на Сојузот, освен Војводството Лимбург управувано од кралот на Холандија (додадено во 1839 година) и Војводството Шлезвиг (1848-1851) управувано од Данскиот крал. Во 1848 година, Ленгравијатот имал население од 22.800 жители и вкупна површина од 166 квадратни милји, со што станал една од најмалите држави во Германскиот Сојуз.[1] Хесен-Хомбург бил претставен од Големото Војводство Хесен во внатрешниот совет на Конфедеративниот парламент, но имал свое седиште во пленарниот совет. Државата му се придружила на Золверајн во 1835 година.

Во 1833 година, во Хомбург биле отворени бањи, кои донеле неочекувано богатство и внимание на земјиштето. Наскоро се отворило казино и салони за коцкање, што исто така многу придонеле за растечката економија на државата. Неколку законски увертирања биле направени со парламентот, во обид да се стави крај на коцкањето, но сите обиди не успеале се додека Хесен-Хомбург не преминал во рацете на Прусија.

На 24 март 1866 година, Хесен-Хомбург бил наследен од големиот војвода од Хесен, додека Мајзенхајм паднал под Прусија. На 20 септември истата година, овие територии биле повторно одземени од Хесен-Дармштат, а поранешниот ленгравијат бил обединет со Изборното Кнежевство Хесен, Војводството Насау, Слободниот град Франкфурт и некои поранешни делови на Кралството Баварија за да се формираат пруската провинција Хесен-Насау.[2]

Денес, поранешниот округ Хомбург е дел од германската покраина Хесен, додека Мајзенхајм е дел од Рајнланд-Пфалц.

Влада и администрација[уреди | уреди извор]

Најважното административно тело во Хесен-Хомбург бил приватниот совет, чии членови биле назначени од Ленгравијатот. На 18 февруари 1818 година, Фридрих V ја основал државната влада, која ги комбинирала сите поранешни независни државни колеџи (конзистории, комора, шумарски колеџ, колеџ медикум и суд) во централна власт, поделена на три депутации. Хесен-Хомбург не усвоил устав до 1850 година, во пресрет на револуциите од 1848 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A Pictorial Geography of the World: Comprising a System of Universal Geography, Popular and Scientific. Boston: C.D. Strong. 1848. стр. 762.
  2. Patrick, David; Geddie, William (1924). Chambers's Encyclopaedia: A Dictionary of Universal Knowledge, Volume 5. London: W. & R. Chambers, Limited. стр. 698.
  3. „Hessen-Homburg: Landesregierung (Bestand)“ [Hesse-Homburg: State government (stock)]. Deutsche Digitale Bibliothek (германски). Hessian Main State Archives. 1988. Посетено на 12 November 2022.