Прејди на содржината

Фридрих Август I (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Август I
Портрет од Марчело Бакиарели (1809)
Крал на Саксонија
На престол20 декември 1806 — 5 мај 1827
НаследникАнтон
РегентМарија Антонија
Војводство Варшава
На престол9 јуни 1807 — 22 мај 1815
Изборен кнез на Саксонија
На престол17 декември 1763 — 20 декември 1806
ПретходникФридрих Кристијан
Роден(а)23 декември 1750
Дрезден, Изборно Кнежевство Саксонија
Починал(а)5 мај 1827 (возр. 76)
Дрезден, Кралство Саксонија
Почивалиште
СопружникАмалија од Цвајбрикен-Биркенфелд
Полно име
македонски: Фридрих Август Џозеф Марија Антон Јохан Непомук Алојс Ксавер
германски: Friedrich August Joseph Maria Anton Johann Nepomuk Aloys Xaver
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоФридрих Кристијан
МајкаМарија Антонија
ВероисповедРимокатоличка црква

Фридрих Август I (германски: Friedrich August I; полски: Fryderyk August I; 23 декември 1750 — 5 мај 1827) — член на Домот на Ветин кој владеел како последен електор на Саксонија од 1763 до 1806 година (како Фридрих Август III) и како крал на Саксонија од 1806 до 1827 година. Тој исто така бил војвода од Варшава од 1807 до 1815 година.

Во текот на неговата политичка кариера Фридрих Август се обидувал да ја рехабилитира и рекреира полската држава која била растурена и престанала да постои по конечната поделба на Полска во 1795 година. Сепак, тој не успеал, за што се обвинувал себеси до крајот на својот живот. Сепак, неговите напори за повторно воспоставување на независна полска нација го направиле драг на полскиот народ.

Аугустусплацот во Лајпциг го носи неговото име.