Фридрих Август III (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Август III
Фридрих Август III (1914)
Крал на Саксонија
На престол15 октомври 1904 – 13 ноември 1918
ПретходникГеорг
НаследникМонархијата е укината
Роден(а)25 мај 1865
Дрезден, Кралство Саксонија
Починал(а)18 февруари 1932 (возр. 66)
Шодре, Вајмарска Република
Почивалиште
СопружникНадвојвотка Луиз од Австрија
Полно име
македонски: Фридрих Август Јохан Лудвиг Карл Густав Грегор Филип
германски: Friedrich August Johann Ludwig Karl Gustav Gregor Philipp
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоГеорг од Саксонија
МајкаИнфанта Марија Ана од Португалија
ВероисповедРимокатоличка црква

Фридрих Август III (германски: Friedrich August III; 25 мај 1865 - 18 февруари 1932) — последниот крал на Саксонија (1904–1918). Роден во Дрезден, Фридрих Август бил најстариот син на кралот Георг од Саксонија и неговата сопруга Марија Ана од Португалија.

Фридрих Август служел во Кралската саксонска армија пред да стане крал, а подоцна бил унапреден во генералфелдмаршал. Иако бил многу сакан од своите поданици, тој доброволно абдицирал како крал на 13 ноември 1918 година, по поразот на Германската Империја во Првата светска војна. Починал во Сибиленорт (сега Шодре) во Долна Шлезија и бил погребан во Дрезден.