Јован (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован
Портрет од непознат уметник (околу 1870 г.)
Крал на Саксонија
На престол9 август 1854 - 29 октомври 1873
ПретходникФридрих Август II
НаследникАлберт
Роден(а)12 декември 1801
Дрезден, Изборно Кнежевство Саксонија
Починал(а)29 октомври 1873 (возр. 71)
Каростен, Кралство Саксонија, Германско Царство
Почивалиште
СопружникАмалија Августа од Баварија
Полно име
македонски: Јохан Непомук Марија Џозеф Антон Ксавер Винченц Алојс Франц де Паула Станислав Бернхард Пол Феликс Дамасус
германски: Johann Nepomuk Maria Joseph Anton Xaver Vincenz Aloys Franz de Paula Stanislaus Bernhard Paul Felix Damasus
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоМаксимилијан, принц од Саксонија
МајкаКаролина од Бурбон, принцеза од Парма
ВероисповедРимокатоличка црква

Јован (германски: Johann; полски: Jan; 12 декември 1801 – 29 октомври 1873) — крал на Саксонија од домот на Ветин. За време на неговото владеење, Саксонија станала дел од Германското Царство.