Фридрих Август II (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Фридрих Август II
Friedrich August II of Saxony.jpg
Портрет од Карл Кристијан Фогел фон Вогелштајн
Крал на Саксонија
На престол6 јуни 1836 - 9 август 1854
ПретходникАнтон
НаследникЈован
Роден(а)18 мај 1797
Дрезден, Изборно Кнежевство Саксонија
Починал(а)9 август 1854 (возр. 57)
Каростен, Австриско Царство
Почивалиште
СопружникМери Каролина (Надвојвотката од Австрија) (в. 1819; п. 1832)
Марија Ана од Баварија (в. 1833)
Полно име
македонски: Фридрих Август Албрехт Марија Клеменс Џозеф Винченц Алојс Непомук Јохан Баптиста Николаус Рафаел Петер Ксавер Франц де Паула Венантиус Феликс
германски: Friedrich August Albrecht Maria Clemens Joseph Vincenz Aloys Nepomuk Johann Baptista Nikolaus Raphael Peter Xaver Franz de Paula Venantius Felix
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоМаксимилијан, принц од Саксонија
МајкаКаролина од Бурбон, принцеза од Парма
ВероисповедРимокатоличка црква

Фридрих Август II (германски: Friedrich August II; 18 мај 1797 - 9 август 1854) — крал на Саксонија од домот на Ветин. Тој бил најстариот син на Максимилијан, принцот од Саксонија - помладиот син на кнезот избирач Фридрих Кристијан од Саксонија - од неговата прва сопруга, Каролина од Бурбон, принцезата од Парма.