Алберт (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберт
Фотографија на Никола Першајд, 1900 година
Крал на Саксонија
На престол29 октомври 1873 – 19 јуни 1902
ПретходникЈован
НаследникГеорг
Роден(а)23 април 1828
Дрезден, Кралство Саксонија
Починал(а)19 јуни 1902 (возр. 74)
Шодре, Германско Царство
Почивалиште
СопружникКарола од Васа
Полно име
македонски: Фридрих Август Алберт Антон Фердинанд Џозеф Карл Марија Баптист Непомук Вилхелм Ксавер Георг Фиделис
германски: Friedrich August Albert Anton Ferdinand Joseph Karl Maria Baptist Nepomuk Wilhelm Xaver Georg Fidelis
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоЈован од Саксонија
МајкаАмалија Августа од Баварија
ВероисповедРимокатоличка црква

Алберт (германски: Albert; 23 април 1828 – 19 јуни 1902) — крал на Саксонија од домот на Ветин. Тој бил најстариот син на принцот Јован (кој го наследил неговиот брат Фридрих Август II на саксонскиот престол како крал Јован во 1854 година) од неговата сопруга Амалија Августа од Баварија. Алберт имал успешна воена кариера, предводејќи ги саксонските трупи кои учествувале во Првата Шлезвишка војна, Австро-пруската војна и Француско-пруската војна.