Георг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи
Портрет од Никола Першајд, 1900 година
Крал на Саксонија
На престол6 јуни 1836 - 9 август 1854
ПретходникАлберт
НаследникФридрих Август III
Роден(а)8 август 1832
Дрезден, Кралство Саксонија
Починал(а)15 октомври 1904 (возр. 72)
Дрезден, Кралство Саксонија, Германско Царство
Почивалиште
СопружникИнфанта Марија Ана од Португалија (в. 1859; п. 1884)
Полно име
македонски: Фридрих Август Георг Лудвиг Вилхелм Максимилијан Карл Марија Непомук Баптист Ксавер Киријакус Роман
германски: Friedrich August Georg Ludwig Wilhelm Maximilian Karl Maria Nepomuk Baptist Xaver Cyriacus Romanus
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоЈован од Саксонија
МајкаАмалија Августа (од Баварија)
ВероисповедРимокатоличка црква

Георг (германски: Georg; 8 август 1832 – 15 октомври 1904) — крал на Саксонија од домот на Ветин. Служел под команда на неговиот брат Алберт за време на Австро-пруската војна од 1866 година и во Француско-пруската војна.