Штолберг-Росла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грофовија Штолберг-Росла
Grafschaft Stolberg-Roßla
вазален
Wappen Stolberg (Harz).png
1706 – 1803


Грб

Главен град Росла
Уредување Кнежевство
Историски период Рана модерна ера
 -  Издвоено од
     Штолберг-Штолберг
1706
 -  Под патронство на
     Електорат Саксонија
1738
 -  Припоено кон Саксонија 1803
 -  Доделено на Прусија 1815

Грофовијата Штолберг-Росла (германски: Grafschaft Stolberg-Roßla) било грофовија на Светото Римско Царство. Престолнината била во Росла, сега во Саксонија-Анхалт, Германија.

Штолберг-Росла се издвоила како дел од Штолберг-Штолберг во 1706. Била приморана да прифати патронство на Електорат Саксонија во 1738. Штолберг-Росла било припоено кон Саксонија во 1803, но преминала кон Кралство Прусија во 1815. Иако територијата понатаму била администрирана во рамките на Провинција Саксонија, грофовите ги задржале своите поседи до 1945. Во 1893, тие станале Принцови на Штолберг-Росла.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Köbler, Gerhard (1988). Historisches Lexikon der deutschen Länder. Munich: Verlag C. H. Beck. стр. 639. ISBN 3406332900. (германски)
  • Schwineköper, Berent (1987). Handbuch der historischen Stätten Deutschlands, Band 11, Provinz Sachsen/Anhalt. Stuttgart: Alfred Kröner Verlag. стр. 644. ISBN 3-520-31402-9. (германски)