Германски колонии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германска колонијална империја
Deutsches Kolonialreich
Знаме
Главен градБерлин
Источноафрикански аскарски војник држејќи го колонијално знаме на Германија.

Германската колонијална империја ― група на колонии во странство што Германската Империја ги управувала кон крајот на 19 век. Империјата тогаш била управувана од династијата Хоенцолерн. Создавањето на колониите започнало во 1884 година. Германската колонијална империја службено исчезнала со потпишувањето на Версајскиот договор од 28 јуни 1919 година.

Список на колонии[уреди | уреди извор]

Припојување на Науру во 1888 година.
Територија Период Површина (околу) Денешни држави
Германска Западна Африка 1896–1918 582.200 км2[1]  Камерун
Нигерија Нигерија
Чад Чад
 Гвинеја
 Централноафриканска Република
Гана Гана
 Того
Германска Југозападна Африка 1884–1918 835,100 км²[1] Намибија Намибија
Германска Нова Гвинеја

(вклучувајќи ја Германска Самоа)

1884–1918 245.861 км2[1] Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
 Соломони
 Палау
 СД Микронезија
 Науру
 Северни Маријански Острови
 Маршалски Острови
 Самоа
Германска Источна Африка 1891–1918 995,000 км2[1]  Бурунди
Кенија Кенија
 Мозамбик
 Руанда
 Танзанија
Вкупно' 2.658.161 км²

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Statistische Angaben zu den deutschen Kolonien. www.dhm.de. Германски историски музеј. Посетено на 2 мај 2021. Sofern nicht anders vermerkt, beziehen sich alle Angaben auf das Jahr 1912.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]