Прејди на содржината

Магдебург (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Магдебург
Provinz Magdeburg
покраина на Прусија

1944–1945
Местоположба на Магдебург
Местоположба на Магдебург
Покраината Магдебург во 1944 г.
Главен град Магдебург
Управа Покраина
Натпретседател
 -  1944–1945 Рудолф Јордан
Историски период Втора светска војна
 -  Основана 1 јули 1944
 -  Укината 23 јули 1945
Површина
 -  1933а 11.587,87 км2
Население
 -  1933а 1,303,848 жит.
Густина 0 жит/км2
а. Во границите од 1944/45 г.

Магдебург (германски: Provinz Magdeburg) — покраина на Слободната Држава Прусија во рамките на Третиот Рајх од 1944 до 1945 г. Седиште бил градот Магдебург.

Покраината е создадена на 1 јули 1944 г. од управникот округ Магдебург, административен регион од поранешната покраина Саксонија.

Оваа покраина е окупирана од американска војска по освојувањето на Магдебург во април 1945 г. во Втората светска војна. Откако прешла во советски раце, таа е споена со Хале-Мерзебург и Анхалт, одново создавајќи ја покраината Саксонија,[б 1] подоцна преименувана како покраина Саксонија-Анхалт, па на крај сојузна покраина Саксонија-Анхалт.

Окрузи во 1945 г.

[уреди | уреди извор]

Управен округ Магдебург

[уреди | уреди извор]
Селски окрузи
 1. Ванцлебен
 2. Вернигероде
 3. Волмирштет
 4. Гарделеген
 5. Залцведел
 6. Јерихов I (седиште: Бург кај Магдебург)
 7. Јерихов II (седиште: Гентин)
 8. Калбе на Зале
 9. Кведлинбург
 10. Остербург
 11. Ошерслебен
 12. Халденслебен
 13. Штендал
 1. Првобитната пруска покраина Саксонија ја опфаќала територијата на покраината Ерфурт, која станала дел од Тирингија и не го вклучувала Анхалт. Некои други мали енклави на пруската покраина се сместени во новата покраина.