1646

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1646 г.  во други календари
Грегоријански календар 1646
MDCXLVI
Ab urbe condita 2399
Асирски календар 6396
Бахајски календар -198–-197
Бенгалски календар 1053
Берберски календар 2596
Будистички календар 2190
Бурмански календар 1008
Византиски календар 7154–7155
Еврејски календар 5406–5407
Ерменски календар 1095
ԹՎ ՌՂԵ
Етиопски календар 1638-1639
Игбоански календар 646–647
Ирански календар 1024–1025
Исламски календар 1055–1056
Јапонски календар Шохо 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 乙酉年月日
(4282/4342)
— до —
丙戌年月日
(4283/4343)
Коптски календар 1362–1363
Корејски календар 3979
Календар Мингуо 266 пред РК
民前266年
Селевкидски календар 1957–1958
Тајландски сончев календар 2189
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1702–1703
 - Шака самват 1568–1569
 - Кали југа 4747–4748
Холоценски календар 11646
Џуче-календар нема (пред 1912)

1646 (MDCXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1646. година од новата ера, 646. од вториот милениум, 46. од 17 век и седма од 1640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7154 и 7155 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6396 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5406 и 5407 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2399.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1646. година се протега во 4282 и 4283, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4342 и 4343 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2189. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1055 и 1056 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]