Сонцестој

Од Википедија — слободната енциклопедија
2005 Изгрејсонце на летната краткодневица над Стоунхенџ

Сонцестој или солстициј — астрономска појава која се случува двапати годишно, и тоа во зима како краткодневица, кога денот е најкраток, и во лето како долгодневица, кога денот е најдолг. Сонцестојот заедно со рамнодневицата се поврзани со годишните времиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]