Жак Офенбах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жак Офенбах (Келн, 20 јуни 1819 - Париз, 5 октомври 1880), француски композитор од германско потекло кој се смета за татко на операта. Негови најзначајни остварувања се оперетите „Убавата Елена“ и фантастичната опера „Хофмановите пријазни“.[1],[2].

Жак Офенбах (Келн, 20 јуни 1819 - Париз, 5 октомври 1880), дагеротипија од 1860 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jacques Offenbach“. Архивирано од изворникот на 2021-02-11. Посетено на 2021-02-02.
  2. Jacques Offenbach