Роберт Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Родригес

Роберт Родригесамерикански филмски сценарист, Режисер, продуцент и музичар. Роден е на 20. Јуни , 1968 година. во Сан Антонио, Тексас, САД.[1] тој е најдобро познат по неговата мексиканска трилогија и гревот Градот , кој бил насочен со Френк Милер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родригес е роден во Сан Антонио од родители  Мексиканци. Неговата мајка работела како медицинска сестра а неговиот татко како продавач.[2][3] Кон филмот, почнал да покажува интерес кога имал 11 години. Го посетувал средното училиште Св. Антониј. По што го завршил средно училиште, запишал Универзитетот во Тексас.

Кариера[уреди | уреди извор]

Првиот филм на Родрегес бил краток филм, Bedhead, следната година е снимен првиот дел на Мексико трилогија - Ел Mariachi, исто така тој соработувал со Квентин Тарантин, кои глумел во неговиот филмот Од мрак до зори, а тие двајца денес се најдобри пријатели. 2003. заврши неговата трилогија со Мексико, и заедно со Френк Милер одлучил да направи екранизација на неговиот истоимен срип. Започнале со снимање во крајот на Март 2004 година. а филмот бил објавен на 1. април 2005 година и имал добар комерционален и критички успех. Тој, исто така ги режирал 4 дела на  на филмот  Деца шпиони.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Режисер и сценарист[уреди | уреди извор]

Филмовите тој го направи со Роберт Родригес
Вие. Руската име Оригиналниот наслов
1991 година.
1992 година. Ел Mariachi
1994. Улица тркачи
1995. Четири соби
1995. Десперадо
1996. Од самрак до зори
1998. Факултет
2001. Шпиони деца
2002. Шпиони деца 2
2003. Еднаш во Мексико
2003. Шпиони деца 3
2005 година.
2005 година. Гревот град
2007 година. Планета на стравот
2009 година. Stena желба
2010 година. Мачета
2011. Шпиони деца 4
2013 година. Wbite machete
2014 година. Гревот градот 2

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Booth Thomas, Cathy (13 август 2005). „Robert Rodriguez – TIME“. TIME. Архивирано од изворникот на 2013-05-27. Посетено на 23 ноември 2013.
  2. „Robert Rodriguez Biography (1968?-)“. Filmreference.com. Посетено на 23 ноември 2013.
  3. Marvis 1998, стр. 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]