Училиште на стравот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Училиште на стравот“
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Родригес
ПродуцентЕлизабет Авелон
Главни улоги
МузикаМарко Белтрами
КинематографијаЕнрике Чедак
МонтажаРоберт Родригес
Студио
ДистрибутерMiramax Films
Премиера25 декември 1998 г.
Времетраење104 минути
Земја САД
Јазик
Буџет15 милиони долари
Бруто заработка63,2 милиони долари

Училиште на стравот (англиски: The Faculty, буквално: Факултетот) — американски научнофантастичен комедиски филм на ужасите во режија на Роберт Родригес. Филмот бил предложен за наградата „Сатурн“ во категориите „Најдобар филм на ужасите“ и „Најдобар млад глумец“ за изведбата на Џош Хартнет. Филмот се нашол на 432. место на списокот на 500 најдобри филма на ужасите според корисниците на IMDb.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во средното училиште Харингтон во Охајо. Главните ликови се учениците: фотографот Кејси, капитенот на училишната фудбалска екипа Стен, неговата девојка и капитенка на навивачката група Дилајла, наркодилерот Зик, готката Стокли и новата девојка по име Мерибет.

На фудбалскиот терен Кејси наоѓа чудна ларва. На час по биологија, момчето му го покажува своето откритие на својот професор, г. Ферлонг. Тој одлучува дека паразитов е нов вид и ќе го испрати на универзитетот, но организмот му го гризе прстот. Под туш, Стен наидува на постара професорка, г-цата Брамел, која се однесува крајно несоодветно.

Кејси и Дилајла слушаат разговор помеѓу г-ѓа Олсон и тренерот во професорската просторија; тие зборуваат за неизбежноста на смртта на г-ца Брамел кога ќе влезе медицинската сестра Харпер. Двајцата ја напаѓаат, а Кејси и Дилајла го откриваат трупот на Брамел во плакарот. Потоа бегаат и се среќаваат со професорката по историја и директорката г-ца Дрејк. Кога медицинската сестра мирно ја напушта професорската просторија со напаѓачите, Кејси сфаќа дека сите тие се во ова заедно. Таа вечер, Кејси се враќа на училиште со своите родители и двајца полицајци. Го прегледуваат плакарот, но телото не го наоѓаат. Г-цата Дрејк го кани полицаецот во канцеларијата, се слуша врева од борба, но тие ја напуштаат канцеларијата како ништо да не се случило. Родителите се сомневаат дека нивниот син е наркоман, а Кејси одбива да се врати на училиште.

Во утринските часови, учениците се поканети еден по еден да ја видат директорката. Кејси забележува дека многу од однесувањето на учениците се променило. Тој предлага дека ова е секташтво.

Дилајла и Кејси одлучуваат да побараат помош и да им кажат сѐ на Стокли и Стен. Четворицата одлучуваат да одат во кабинетот по биологија за да го проверат организмот сместен во аквариумот. Во меѓувреме, Зик ја носи Мерибет во складиштето за да набави хемикалии за неговата дрога. Случајно ги слушаат четворицата како зборуваат за можните причини за сегашната збунетост. Учениците не го откриваат новооткриениот организам, а во кабинетот влегува г. Ферлонг. Групата ги споделува со него своите претпоставки за упадот на вонземјаните. Ферлонг напаѓа, Зик го оневозможува професорот со тоа што му става пенкало со дрога во окото. Учениците брзо го напуштаат кабинетот и одат кај Зик.

Зик ја покажува својата нарколабораторија. Експериментирајќи со ларвата, тој ја става во кафезот на лабораторискиот стаорец Оскар. Ларвата го зазема Оскар, а Зик го убива стаорецот и го разрежува. Опитот покажува дека диуретичната дрога ги суши ларвите и е погодна за борба со вонземјаните, кои, како што се покажува, главно се состојат од вода. За да утврдат кои се „странци“ меѓу своите, учениците одлучуваат да земат една доза истовремено. Дилајла излегува дека е вонземјанин; ја уништува опремата и бега. Учениците разбираат дека вонземјаните мораат да имаат водач; тие се согласуваат да ја убијат „кралицата“ за да ги ослободат луѓето од ларвите. Групата се согласува дека „кралицата“ не е никој друг освен директорката г-ца Дрејк.

Учениците стигнуваат до училишната сала. Ненадејно се појавува г-ца Дрејк, а Кејси и Стен сакаат да ја принудат да го вдиши правот. Директорката одбива, Зик ја убива со револвер. Но по истрелот, г-цата Дрејк оживува, а Мерибет ја истура целата дрога врз неа. Друштвото снемува од дрогата — единствените остатоци се во колата на Зик. Тој и Кејси одлучуваат да одат во напад.

Излегува дека вистинската „кралица“ не е г-ца Дрејк, туку Мерибет. Таа ја напаѓа Стокли, а таа и Кејси бегаат во базенот. Мерибет ја влече Стокли во водата и ја заразува. Зик се враќа и ја наоѓа Мерибет гола по нејзината метаморфоза. Проверката со правот ја поминала со итрина: ги затворила ноздрите со мембрани. Зик е зашеметен во борбата, а Кејси, со залихи дрога, ја намамува Мерибет, која сега е чудовиште, во стапица, вклучувајќи го механизмот за преклопување на платформата за публиката. Тој ги забива сите преостанати пенкала со дрога во нејзиното око. „Кралицата“ умира, како и сите ларви со кои биле заразени жртвите.

Еден месец подоцна во училиштето сѐ си доаѓа на свое место. Кејси станува познат и почнува да се забавува со Дилајла, Стокли, која го напуштила готскиот стил, излегува со Стен. Зик се пријавува за фудбалската екипа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Faculty (1998)“. JP's Box Office. Архивирано од изворникот на July 26, 2019. Посетено на November 23, 2019.
  2. „Top 500 Horror Movies (IMDb Horror Board)“. IMDb. Посетено на 2023-11-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]