Џош Хартнет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џош Хартнет
Josh Hartnett
Josh Hartnet CC.JPG
Хартнет го промовира 30 дена ноќ на Comic Con.
Роден(а)Џошуа Даниел Хартнет

Џошуа Даниел Хартнет (англиски: Joshua Daniel Hartnett) (роден 21 јули, 1978) е американски глумец. Станал славен по првата филмска улога, во филмот Ноќ на вештерките Х20: 20 години подоцна од 1998 година, и оттогаш е меѓу главните холивудски глумци, со улоги во Black Hawk Down, Овде на Земјата, Перл Харбор, Wicker Park, Lucky Number Slevin, Црната далија, Resurrecting the Champ, и најнедамнешниот, 30 дена ноќ.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]