Џош Хартнет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џош Хартнет
Josh Hartnett
Хартнет го рекламира 30 дена темнина на Comic Con.
Роден(а)Џошуа Даниел Хартнет

Џошуа Даниел Хартнет (англиски: Joshua Daniel Hartnett; роден 21 јули, 1978) — американски глумец. Станал славен по првата филмска улога, во филмот Ноќ на вештерките Х20: 20 години подоцна од 1998 година, и оттогаш е меѓу главните холивудски глумци, со улоги во Black Hawk Down, Овде на Земјата, Перл Харбор, Wicker Park, Lucky Number Slevin, Црната далија, Resurrecting the Champ, и најнедамнешниот, 30 дена темнина.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]