Ашер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ашер
Usher
Ашер во 2007 година
Биографски податоци
Родено имеАшер Теренс Рејмонд IV
Роден(а)14 октомври 1978
Далас, Тексас, САД.
ПотеклоЧетаноога, Тенеси, САД
ЖанровиР&Б, Соул, поп
Занимањапејач/текстописец, музички продуцент, глумец, кореографер, танчер, композитор, модел, стопанственик, дизајнер, филантропист
Период на активност1993–present
ИздавачиLaFace, Arista
Мреж. местоushernow.com

Ашер Теренс Рејмонд IV (на англиски: Usher Terrence Raymond IV) (роден на 14 октомври 1978) попознат само под мононимот Ашер е американски музички артист, танчер и глумец. На светско ниво се смета за крал на Р&Б музиката.[1][2] Славата ја добил кон крајот на 1990-тите со издавањето на неговиот втор албум My Way кој му го донел и неговиот прв Билборд Хот 100 број еден хот „Nice and Slow“. Следниот студиски албум 8701 (2001) му ги носи и број еден хитовите „U Remind Me“ и „U Got It Bad“. Двата албуми продале околу 8 милиони копии на светско ниво, поставувајќи го Ашер како еден од најпродаваните Р&Б артисти на 1990-тите.[3]

Успехот на Ашер продолжува и со неговиот албум Confessions (2004), кој има продадено околу 10 милиони копии во Соединетите Држави и сертифициран како дијамантски албум од страна на RIAA.[4] Confessions ја има историски највисоката продажба во првата недела од издавањето која еден Р&Б артист ја постигнал и има продадено повеќе од 20 милиони копии на светско ниво. Во албумот се вклучени број еден хитовите „Yeah!“, „Burn“, „Confessions Part II“ и „My Boo“. Неговиот следен албум од 2008 Here I Stand има продадено околу 5 милиони копии на светско ниво, а неговиот пилот сингл „Love In This Club“ го достигна првото место на американскиот Билборд Хот 100.[5]

На 3 март 2010 Ашер го издава неговиот шести студиски албум Raymond v. Raymond, кој воедно станува и негов трет албум кој дебитира на број еден на американскиот Билборд 200.[6] Има добиено платинско признание од страна на RIAA, а во него е вклучен Билборд Хот 100 број еден хитот „OMG“.[7] Песната е неговиот деветти број еден хит во Соединетите Држави, правајќи го првиот артист на 2010-тите да собере толкав број на хитови во 3 декади и само 4 артист на сите времиња кој го направил тоа. Подоцна издава и екстендед плеј и делукс верзија на Raymond v. Raymond, насловена како Versus која дебитира на 4 место на Билборд 200. Пилот синглот „DJ Got Us Falling In Love“ доживеа интернационален успех и го достигна 4 место на Билборд Хот 100.

До денеска, Ашер има продадено повеќе од 65 милион плочи на светско ниво,[8][9] а со тоа тој е еден од најпродаваните музички артисти на сите времиња. Има добиено голем број награди вклучувајќи седум Греми Награди, 4 Светски музички награди, 6 Американски музички награди и 19 Билборд музички награди. Во САД има продадено повеќе од 23 милиони копии. Тој е број еден Хот 100 артист на декадата 2000-2010.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Usher replaces R. Kelly as king of R&B
  2. An evening of R&B with Usher and Trey Songz, Архивирано од изворникот на 2011-07-26, Посетено на 2011-06-01
  3. Usher. „Usher Biography“. People.com. Посетено на 2010-09-19.
  4. By Joe D'Angelo, with additional reporting by Shaheem Reid (2004-03-31). „Usher Makes Record-Breaking Debut Atop Albums Chart - Music, Celebrity, Artist News“. MTV. Посетено на 2010-09-19.
  5. „Usher | Q102“. Wkrq.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 2010-09-19.
  6. „Usher Lands At #1 On Billboard 200 With Raymond Vs. Raymond Album | Sound Off | BET.com“. Blogs.bet.com. 2010-09-15. Посетено на 2010-09-19.
  7. „Usher: Discography“. Архивирано од изворникот на 2015-10-17. Посетено на 2011-06-01.
  8. Halperin, Shirley (9 February 2011). „Justin Bieber Cover: The Team and Strategy Behind Making Him a Star“. The Hollywood Reporter. Посетено на 21 February 2011.
  9. http://www.heraldsun.com.au/entertainment/music/usher-still-too-hot-to-handle/story-e6frf9hf-1226024719965

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: