Прејди на содржината

Blizoo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на компанијата, користено од 2012 година наваму

КејблТел (познат и како CableTEL), подоцна ребрендиран во blizoo, беше најголем оператор на Електронска Комуникациска Мрежа во Македонија. Создадена е со обединување на 13 кабелски оператори од Македонија, од страна на група стратешки американски инвеститори[1].

Нуди повеќе сервиси и разновидни пакети за своите корисници,како Кабелска Аналогна ТВ, Кабелска Дигитална ТВ, Кабелски Интернет (docsis), Кабелски Интернет (LAN), Фиксна Телефонија[2].

На 11 ноември 2011 година КејблТел се ребрендираше во „Близу“ (Blizoo)[1]

На 11 мај 2016 година Близу се апсорбира во Vip operator.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Моповска, Маја (3 ноември 2009). „И Кју Ти Ви нов сопственик на КејблТел“. Makfaks. Посетено на 2010-01-10.[мртва врска]
  2. Додевска, Анета (14 мај 2008). „„Кејблтел" нуди телевизија, интернет и телефонија“. А1. Посетено на 2010-01-10.
  3. „One, Blizoo и Vip ќе се спојат во една голема компанија“. Архивирано од изворникот на 2020-12-01. Посетено на 2020-07-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]