Мрзливиот Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзливиот Град
Latibær
Создадена одМагнус Шевинг
Земја на потеклоИсланд Исланд[1]
Првичен јазиканглиски
Бр. на серии4
Бр. на епизоди104 (сосе Мрзливиот Град екстра) (список на епизоди)
Продукција
Времетраење24 минути
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаRÚV, Stöð 2 (Исланд)
Nickelodeon (сезона 1–2, меѓународно)
Cartoonito (сезона 3–4, меѓународно)
Сликов форматHDTV 1080p
Хронологија
Слични програмиLazyTown Extra
Надворешни врски
Мрежна страницаlazytown.com

Мрзливиот Град (англиски: LazyTown) — исландска детска емисија на Nick Jr. и CBeebies. Серијата е во режија на Магнус Шевинг, а освен како творец, тој го игра и еден од главните ликови во серијата — Спортакус (снажен суперјунак што сака да спортува и да јаде само овошје и зеленчук). Мрзливиот Град бил премиерно прикажан на 16 август 2004 г. Емисијата била емитувана во над 100 земји со огромен успех, вклучувајќи ја и Македонија, и има вкупно 104 епизоди.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Главниот лик Стефани пристигнува во градот и ги поканува своите нови пријатели Зиги, Стинги, Пиксел и Трикси да бидат поработоспособни наместо да седат внатре и да играат игри по цел ден. Спортакус 10, кој се опишува себеси како „малку натпросечен јунак“, е повикан од нејзиниот вујко, несмасниот градоначалник Милфорд Минзвел. Спортакус настојува децата да играат надвор и им помага на луѓето во итни случаи, кои се случуваат одвреме-навреме. Меѓутоа, додека жителите на градот биле мрзливи, со градот управувал Роби, лут човек што живее во подземно дувло во близината на градот. Во повеќето епизоди, Роби се прикрива и се обидува да го избрка Спортакус од градот засекогаш, така што децата повторно ќе бидат мрзливи.[3]

Емитување[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Почеток на сезона Крај на сезона
1 34 16 август 2004 18 мај 2006
2 18 25 септември 2006 15 октомври 2007
Мрзливиот Град екстра 26 15 септември 2008 28 октомври 2008
3 13 13 март 2013 18 декември 2013
4 13 10 јануари 2014 13 октомври 2014

Улоги[уреди | уреди извор]

Лик Глумец Македонски глас (Сител)[4]
Стефани Џулијана Роуз Мауриело/Клои Ланг Бисера Самарџиева
Спортакус Магнус Шевинг Предраг Павловски
Лошиот Роби Стефан Карл Стефансон Драган Спасов-Дац
Зиги Гудмундур Тор Карасон Борис Франгов
Трикси Сара Бергес Михаила Мазнева
Господин Милфорд Дејвид Метју Фелдман Зорица П. Панчиќ
Госпоѓа Беси Џули Вествуд Тања Кочовска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World's Biggest Lazy Town Fan On A Pilgrimage To Iceland“. Grapevine. July 4, 2017. Архивирано од изворникот на 2023-04-12. Посетено на July 28, 2022.
  2. "Bing bang" goes on in Iceland's "Lazy Town". Reuters. November 19, 2008. Посетено на July 28, 2022.
  3. Leimbach, Dulcie (15. 08. 2004.). „Warming Up With a Health-Conscious Hero From Iceland“. The New York Times. The New York Times Company. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Мрзливиот Град“. The Dubbing Database (англиски). Посетено на 2023-04-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]