Прејди на содржината

Зорица Панчиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зорица Панчиќ
Родена 11 август 1972(1972-08-11)(51 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Позната по улогите во:
Македонски народни приказни
Досие-К
Трето па машко
Занимање глумица

Зорица Панчиќ (11 август 1972 година во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Панчиќ ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
1998 Денес, утре ТВ-филм Купувач
2002 Вампирџија ТВ-филм Василија
2006 Мост ТВ-филм Благуна
2007 Елегија за тебе ТВ-филм Невенка
2007 Досие-К ТВ-филм Снеже
2009 Народни Приказни ТВ-серија
2010-2012 Макесонски народни приказни ТВ-серија
2011 Трето па машко ТВ-серија Маја
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Натали
2011-2012 Македонски стари приказни ТВ-серија
2013 Тврдикорни ТВ-серија Марија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Болното место на Мара и Жарко ТВ-филм Гинеколог
2022 Ручек ТВ-филм Виолинистка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zorica Pancic“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.