4400

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
4400
Податотека:The 4400.jpg
Лого
Жанр Научно фантастична драма
Создадена од Рене Ечеварија
Скот Питерс
Улоги Џоел Гретч
Џеклин Мекензи
Патрик Флугер
Кончита Кампбел
Бил Кемпбел
Саманта Ферис
Чад Фауст
Тематски композитор Аманда Абизаид
Воведна тема "A Place in Time"
Земја на потекло  САД
Првичен јазик Англиски
Бр. на сезони 4
Бр. на епизоди 45
Продукција
Местоположба Ванкувер
Прикажување
Првична мрежа УСА канал
Првично прикажување 11 јули 2004 – 16 септември 2006
Надворешни врски
Мрежна страница usanetwork.com/series/the4400/

4400 е научно фантастична серија која ја раскажува приказната за 4.400 луѓе, исчезнати во период од 50 години, кои се враќаат во исто време и не се сеќаваат каде биле ни што се случило со нив. Некои од нив сега имаат и чудни способности, добри или лоши.

Серијата има номинации за престижната тв награда ЕМИ и тоа за најдобра серија и сценарио. Снимени се 4 сезони со вкупно 45 епизоди, пред да биде укината на 18 декември, 2007.

Во Македонија, 4400 премиерно се емитува на Сител телевизија.