Џејк 2.0

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејк 2.0
Податотека:Jake-logo.png
Жанрнаучна фантастика
акција
драма
Создадена одСилвио Хорта
УлогиКристофер Горхам
Филип Ентони-Родригес
Џудит Скот
Марина Блек
Киган Конор Трејси
Земја на потекло САД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди16 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)Дејвид Гринволт
Силвио Хорта
Времетраење42 минути
Продукциска куќаДејвид Гринволт продукција
ДистрибутерВиаком продукција
Прикажување
Првична мрежаУПН
Првично прикажувањесептември 10 2003 (2003-09-10)

Џејк 2.0 е американска научно фантастична серија која оригинално се емитуваше на каналот УПН во 2003. Серијата беше откажана на 14 јануари 2004 година поради ниските оцени и лошите критики, оставајќи 4 епизоди неемитувани во САД.[1] Во Велика Британија, сите епизоди беа емитувани на Скај1. Сериите подоцна беа емитувани и на ХДНет и на Научно фантастичниот ТВ канал.

Во серијата се зборува за компјутерскиот експерт Џејк Фоли, кој работи за Националната Безбедносна Агенција (НСА) на федералната влада на САД и кој по една несреќа ќе биде инфициран од наноботи кои му даваат натприродни моќи.[2] Тој има способност да ја контролира технологијата со својот мозок.

Улоги[уреди | уреди извор]

Главни улоги[уреди | уреди извор]

Други улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UPN Axes 'Jake 2.0,' Brings in 'Player'. thefutoncritic.com. January 14, 2004. Посетено на October 27, 2010.
  2. „Jake 2.0“. loony-archivist.com. Посетено на October 27, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]