Дона Барбара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дона Барбара
250п
Лого на серијата
Жанр драма
теленовела
Создадена од Ромуло Гаљегос
Улоги Едит Гонзалес
Кристијан Меиер
Генесис Родигез
Марица Родригез
Земја на потекло САД / Колумбија
Првичен јазик шпански
Бр. на епизоди 190
Продукција
Извршен продуцент(и) Аурелио Варкарцел Карол
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Телемундо
Првично прикажување 4 август 2008 – 22 мај 2009
Хронологија
Следбеник Диабло
Надворешни врски
Мрежна страница tv.telemundo.yahoo.com/donabarbara/index.html

Дона Барбара (шпански јазик: Doña Bárbara) е колумбиска теленовела. Серијата во САД со прикажување започна на 4 август 2008 во ударниот термин. Серијата е адаптирана според истоимената книга од 20 век. Во главните улоги се појавуваат Едит Гонзалес и Кристијан Меиер.

Серијата кај нас се емитува на Сител телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Барбара е млада и романтична девојка, одгледана среде џунглата од група венецуелски банди. Таа е лудо вљубена во нејзиниот свршеник Асдрубал, но една трагедија ќе и го одбележи животот засекогаш. Група бандити ја силуваат и го убиваат мажот кој толку го сакала. Од тој момент во неа се раѓа луда желба за одмазда кон мажите. По патот ја среќава Еустакија, една добра жена, која и помага да се помири со тоа и станува како нејзина мајка. Покрај лекувањето, омразата на Барбара кон мажите расте. Таа си ветува дека ќе им се одмазди и ги искористува само за лична сметка. Таа го заведува моќниот Лоренсо Бакеро и му ги краде сиот имот. Измачен, тој запаѓа во беда и алкохолизам. Од врската се раѓа ќерката – Марисела, која е принудена да живее заедно со измачениот татко, бидејќи г-ѓа Барбара не сака да биде мајка. Г-ѓата се претворува во многу богата жена, која управува со целиот регион и сите и се поклонуваат и се плашат од неа. Но, 15 години подоцна во месноста пристигнува Сантос Лисардо. Амбициозниот адвокат дошол од Каракас за да ја додели сопственоста на семејните земји. Тој наскоро открива, дека г-ѓа Барбара контролира со железната рака. Сантос решава да се бори, за да го спаси чичко му Лоренсо, и да ја образува младата Марисела. Барбара се вљубува во Сантос, додека тој се вљубува во ќерка и Марисела. Тоа ќе го направи дејството на љубовен триаголник, во која мајката и ќерката се борат за еден ист маж.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Едит Гонзалес Барбарита ‘Г-ѓа Барбара’ Гуаимаран
Кристијан Мејер Сантос Лисардо
Хенесис Родригез Марисела
Марица Родригез Асунсион
Хенкарлос Канела Асдурбал
Кети Барбери Сесилија
Арап Бетке Антонио Сандовал
Пауло Кеведо Балбино Паиба

Надворешни врски[уреди | уреди извор]