Саут Бич

Од Википедија — слободната енциклопедија

Саут Бич, со кратенка СоБе е во сосетството на Мајами Бич, Флорида, Обидинетите држави. Тоа е област јужно од Индискиот крик и ги опфаќа најјужните 23 блока од главниот остров Бариер кој го одвојува Атлантскиот Океан и заливот Бискејн. Оваа област беше првиот дел на Мајами Бич кој почнал да се развива, поточно од 1910 г. Благодарение на напорите за развој на Карл Г. Фишер, на браќата Лимус и Џон С. Колинс, вториот со чија изградба на мостот Колинс ја овозможи првата копнена врска помеѓу Мајами и плажите. Областа поминала низ голем број на вештачки и природни промени во текот на годините, вклучувајќи го и подемот на регионалната економија, зголемувањето на туризмот, а во 1926 година ураган го унишнил поголемиот дел од областа. Почнувајќи од 2010 година, околу 33.834 живеат во Саут Бич.

Историја[уреди | уреди извор]

Саут Бич започна како обработливо земјиште.Во 1870 г.,Хенри Чарлс и Лам купиле 165 хектари за да насадат кокос и неговата ќерка Тејлор го крсти “Саут Бич”. Чарлс Лам ја изградил првата куќа на плажата во 1886 година.Во 1894 година браќата Лим го напуштаат островот и контролата над плантажата и ја оставаат на Џон Колинс кој дошол две години подоцна за да го истражува земјиштето.Тој ја искористил земјата за стопански цели,откривање на свежа вода како и продолжување на неговата парцела од 17та улица до 67та во 1907 г. Во 1912 година, стопанствениците од Мајами Бракјата Луммис, стекнаа 400 хектари од земјата на Колинс во напор да изградат град пред океанот од скромните мали семејства. Во 1913 Колинс ја почна конструкцијата на мостот од Мајами до Плажата Мајами. Иако некои од месните жители инвестираа во мостот, Колинс брзо снемал пари пред да може да гозаврши. Карл Г. Фишер, успешен стопанственик, кој заработил милиони долари во 1909 година по продажбата на бизнисот Union Carbide,дошол на плажата во 1913 година.Неговата визија била да се воспостави Саут Бич како успешен независен град на Мајами.Ова е истата година кога ресторантот Joe's Stone Crab беше отворен. Фишер му позајмил 50.000 долари на Колинс за неговиот мост,кој бил завршен во јуни 1913.Овој мост подоцна е заменет од страна на Venetian Causeway. На 26ти Март, 1915 година, Колинс, Лумус и Фишер ги консолидира своите напори и го изградија градот на Мајами Бич. Во 1920 Браќата Луммус продале дел од својата сопственост, помеѓу 6та и 14та улица, на градот. До ден денешен оваа област е позната како паркот Луммус.

Во 1920, Мајами Бич станал хит. Главните улици на Саут Бич (Петтата Улица, Улицата Алтон, Авенијата Колинс, Авенијата Вашингтонг, и Оушн Драјв) сите беа соодветни за сообраќај. Популацијата се зголемила во 1920-тите, и повеќе милионери, како Харви Ф JC Пени, Харви С. Алберт,С., Френк С и Роквел Л. изградиле домови во Мајами Бич.

Претседателот Ворен Хардинг Г. престојувал во хотелот Фламинго што уште повеќе го зголемил интересот за оваа област. Во 1930 г. архитектонската револуција носејќи Art Deco, Streamline Moderne, и Nautical Moderne архитектура во оваа област. За Саут Бич се тврди дека е најголема светска колекција на Арт Деко архитектура. Нејпиер во Нов Зеланд, уште еден приметлив Арт Деко град, прави интересна споредба со Мајами Бич со што е обновен во Zuggurat Арт Деко стил откако е уништен од земјотресот во 1931та година. До 1940 година, плажата има популација од 28,000 жители. По нападот на Перл Харбор на 7 декември 1941, воздухопловството ја презело командата врз Мајами Бич.

Во 1964, Саут Бич стана уште попозната кога Џеки Глесон ги донесе неговите неделни разлчини серии, "Џеки Глесон Шоу" (the Jackie Gleason show).

На почетокот во доцните седумдестти и со продолжување на осумдесеттите, Саут Бич беше користена за пензионерска заедница со највеќе хотели пред океанот и апартманите наполнети со постари луѓе кои живеат со мали и фиксни проходи. Во овој период се појавија “кокаин каубојци" , познати дилери на дрога кои ја користеа областа како база за нивната нелегална трговија со дрога.

Скарфејс (Scarface), објавен во 1983, ја објаснува оваа активност.

Во продолжение, телевизиското шоу *Мiami Vice* кое ја користи Саут Бич како позадина за многу од нивните снимки бидејќи областа е сурова и со уникатна визуелна убавина.

Нешто повторувачка тема од претходните епизоди на Miami Vice имаше силеџии и зависници од дрога кои се бранеа крајно во празни згради.

Само мали измени требаше да бидат направени за овие сцени, бидејќи многу згради во Саут Бич беа во многу лоша состојба во тоа време. Додека многу од уникатните Арт Деко градби, како Њујоркер Хотелот (New Yorker Hotel) беа изгубени за градежниците во годините пред 1980, регионот беше зачуван како смирена единица од Барбара Капитман (Barbara Capitman) и група од активисти кои го раширија движењето до место скоро еден квадратен километар од Саут Бич на Националнитот Регистар од Историски Места(Naciolan Register of Historic Places). Архиктектонскиот Опфат на Мајами беше назначен во 1979 година.

Пред деновие на Мајами Вајс Саут Бич се сметаше за многу сиромашна област со многу висок процент на криминал.

Денес, таа се смета за една од најбогатите и најпросперитетните комерцијални области на плажата.

И покрај ова, сиромаштијата и криминалот сè уште постојат во некои изолирани места околу областа.

Натали О'Нил на Мајами Њу тајмс "објави дека во 2009 година" До 1980 година, Мајами Бич е чудна мешавина на криминалци, кубанците, и стари дами. Тогаш убавите луѓе дојдоа.

Во доцните осумдесетти, ренесанса почна во Саут Бич со прилив од модната индустрија професионалци почнаа да се вселуваат во областа.

Во 1989 година Мари Ирина ги купи Сан Реј апартмани и отвори Ирина Мари апартмани –првата меѓународна со целосна услуга агенција за модели во Флорида.

Многу од големите Њу Јоршки агенции наскоро следеа.

Томас Крамер е заслужен за започнувањето на градежниот бум во Саут Бич. Сега оваа област е популарно одредиште за живеење на богатите. Постојат голем број на критичари кои зборуваат за развојот на настаните. Високиот пораст на население и големата густина на зградите се изложени на потсмев наречени "џунгла". Меѓутоа, дури и критичарите признаваат дека развојот го смени изгледот и со тоа имаше помалку криминал во соседството.

Државата Флорида изјавила дека 4 од анти-хомосексуалните злосторства во 2009 година се случиле во Мајами Бич.

О'Нил изјави Саут Бич не е слободен дух или рај на хомосексуалците како што некогаш беше.Во однос на анти-геј насилство О'Нил рече: "Тоа е изненадувачки кога ќе се разгледа Саут Бич како блескаво геј собиралиште.О’нил изјавил дека јазикот на омразениот криминален закон во Флорида е нејасен и дека полициските службеници не се соодветно обучени за да забележат и да приметат знаци и поради тоа, точен е бројот на злосторства. Херб Соса е претседател на Коалицијата за Единство на Мајами изјавил дека полициските броеви не се совпаѓаат со нивните броеви а тоа било проблем.Стиф Р. ја критикувал изјавата на О’Нил велејќи дека бројот на омразувачки четири злосторства, е преувеличен од страна на О’Нил.

Во февруари 2010 година, ACLU најави дека ќе го тужи градот.

Мајами Бич за апсење на геј мажи во јавност. Според ACLU,Мајами Бич има историја за апсење на геј мажи само поради тоа што изгледале “премногу геј”.Во 2008 година градоначалникот на Мајами Бич создаде Комитет за развој на Геј бизнисите Ад Хок со мисија да донесе препораки до градоначалникот и доградската комисија со иницијатива да се реализира и да се подржи градот за да се надминат проблемите и да се обезбеди заштита и иднина на заедницата Мајами БичLGBT.Додека Мајами Бич било геј средиште во осумдесеттите и деведесеттите во градот никогаш немало Геј Паради сè до Април 2009 година.Со големата поддршка од новоизграниот градоначалникот Matti Bower,Мајами Бич го доби првиот Геј Фестивал во април 2009 година.Сега овој фестивал се оджува секоја година. „Гордос 2010„ привлече деседици илјади луѓе.

Денес[уреди | уреди извор]

И деќе и ноќе Саут Бич, делот на Мајами Бич е една од главните забавни одредишта со стотици ноќни клубови,ресторани,бутици и хотели.Оваа област е популарна и за американски и од странски туристи(главно од Канада,Европа,Израел,Карибити и САД) од кои некои имаат постојан а некој втор дом во Саут Бич. Голем број од Европските туристи ја искористуваат целокупната толеранција на Саут Бич со што експериментираат со топлес сончање иако тоа е јавна плажа. Одразот на жителите на Саут Бич е евидентирана во различните Европски јазици,како и семитските јазици и во многу други јазици кои се зборуваат.Во 2000 г. 55% од жителите на градот Мајами Бич зборувале шпански јазик како прв јазик додека Англискиот јазик бил мајчин јазик на 33% од населението, францускиот е зборуван од 2% од населението, 1,2% германскиот, италијанскиот 0,99% а рускиот 0,85% е зборуван од населението. Благодарение на големата Еврејска и Изрелска заедница јидскиот јазик е зборуван 0,81% а хебрејскиот 0,74% од населението. Друга уникатна естетска особина на Саут Бич е присуството на неколку колоритни и уникатни штандови користени од страна на спасувачите на Саут Бич. После ураганот Ендрју архитектот Вилијам Лејн донирал свои дизајнерски услуги во градот и дизајнирал куки во форма на спасителски кули.Неговите кули веднаш станале симбол на повторсно оживеаниот Мајами Бич.

LGBT ЗАЕДНИЦА (лезбиска, геј, бисексуална и транссексуална заедница)[уреди | уреди извор]

По неколку децении на економски и социјален пад но и со приливот на геј мажи и лезбијќи кои се преселиле во Мајами Бич во доцните осумдесетти и средината на деведесеттите помогнале во заживувањето на Мајами Бич.Новоојдените го купиле и го обновиле Арт Деко хотелите и клубовите,започнале голем број на бизниси и ја изградиле политичката власт и владата во градот.Како што Саут Бич станувал сè попопуларен како национална и меѓународно туристичко одредиште почнале и повремените судири и спорови околу тоа дали Саут Бич е ‘’геј пријателски’ како што некогаш бил.Саут Бич е дом на многу бројни геј барови и спесифични геј настани.Со самиот избор за градоначалник на Мајами Бич Мати Бавер кој е пријателски расположен кон геј луѓето како и со воведувањето на Геј прославата,одново ја закрепнало LGBT заедницата во последните неколку години што доживела пад во доцните 2000те години.Неколкуте анти-геј напади и неколку интервенции на полицијата на Мајами кон геј мажите ја смениле сликата за Мајами Бич како место кое е добронаклонето за геј луѓето.

Мајами Бич е дом за некои од најголемите државни настани за собирање средства во земјата.Почнувајќи од 2011 г.некои од најголемите LGBT хуманитарни акции во Мајами се:

  • Зимната партија
  • Белата партија
  • The Miami Recognition Dinner
  • Геј и лезбискиот филмски фестивал
  • Аква девојка

На средбата со локалните геј водачи,началникот на полицијата на Мајами Бич Карлос Нориега тврди дека инцидентите биле изолирани и ветил зголемена обука на полициските службеници. Тој исто така соопшти дека командантката,која е лезбијка наскоро ќе биде прераспоредена во Министерството за внатрешни работи да се справи со поплаки поврзани со полицајците кои се обвинети за малтретирање на хомосексулаците.Некои членови биле скептични кон тврдењата на Нориега дека неодамнешниот случај не е идентификуван како поголем проблем во полицијата на Мајами Бич кажувајќи примери за други случаи.Во Јануари 2010 година Мајами Бич го усвојува декретот за човечки права што го зајакнува спроведувањето на веќе постоечките закони за човекови права и додава заштита за транвеститите. Двајца жители,како и посетители на Мајами Бич биле во можност да се регистрираат како законски партнери до 2004 година.Во 2008 година.оваа бенефиција била проширена за сите во државата Мајами.Во 2010 г. Мајами Геј и Лезбиската Комора со поддршка од градот на Мајами Бич се отворил LGBT Туристички центар.

Географија[уреди | уреди извор]

Саут Бич ја сечат голем број улици кои се движат од исток кон запад почнувајќи од Првата Улица.Исто така има 13 главни улици и авении кои се движат од север кон југ кои од страна на заливот Баскајн, улицата Беј, авенија Вест, улицата Алтон, авениите Ленокс, Мичиген, Џеферсон, Меридијан, Јуклид, Пенсилванија,Дрексел, Вашингтон, Колинс и Оушн Драјв.Постојат три помали авении,во Колинс Парк наречен Парк,Слобода и Џејмс.Повеќето жители се согласуваат дека границата на Норт Бич се движи по булеварот Дејд од улицата Линколн до страната на кејот на самиот остров и продолжува исток-север-исток сè додека не се поврзе со 24та улица,што всушност го сочинува северниот дел на границата.

Населби[уреди | уреди извор]

Има повеќе населби во Саут Бич. Стариот стерео тип за Сау Бич како застарена мека за пензионирање на сениорите се користи во холивудскиот филм “Екипата” во која се појавија Ричард Дрејфас и Барт Рејнолдс. Во раното постоење, црно-обоените луѓе (Африканските Американци и Индијанците од западот), многу од кои помогнале во изградба на автентични згради во Арт Деко стил, не им беше дозволено да живеаат во Саут Бич, или кој било дел од Мајами. За време на сегрегацијата, Евреите беа подложени на законите на Џим Кро и затоа не им беше дозволено да живеат северно од Петтата улица, па затоа областа стана позната како ЈоП (Јужно од Петтата).Во тоа време многу од театрите на Синагогите и Јудистите беа изградени во таа област. Во сегашно време во истата област поседува многу од најбогатите и екслузивните кодоминиумски згради кои биле изградени во Мајами Бич. Всушност, ЈоП која е релативно мала област, има вредност од скоро 18% од данокот за имот од цел Мајами Бич поради високата вредност на имотите.

Светкавите стаклени кули во областа влкучуваат и голем ресорт како кодоминиумски згради како што се кулата Портофино и зградите близначки Ајкон (чиј дизајнер е Филипе Штарк), Мурано во Портофино, Мурано Гранде во Портофино, Епоџи и зградите Континум 1 и 2. Многу од овие згради беа изградени од групацијата Портофино, чиј сопственик е Томас Кремер кој е тесно поврзан со повторното развивање на оваа област. Сега, ја опфаќа и областа од Атлантскиот Океан на исток до брегот Бискејн на запад и од Петтата улица до паркот Саут Поинте. Иако во главно станбена,областа има и неколку комерцијални (главно) ресторани, хотели и комплексот Мајми Бич Марина. Областа има повеќе значајни ноќни одредишта како Опиум Гарден, Приве, Ники Бич Клуби Прл. Исто така има и повеќе помали барови и ресторани вклучувајќи ги Џоис Стоун Кребс, Смит & Воленскис стек хаус, Кларкс и Чајна Грил. Саут Бич има две училишта, средно училиште Мајми Бич и основно училиште Саут Поинте.

Паркот Фламинго е историско соседство северно од Петтата и се протега од улицата Алтон на запад до авенијата Вашингтон на исток и како северна граница е улицата Линколн но не го вклучува Ленокс. Оваа област главно се состои од ниски Арт Деко згради, угостувајќи краткорочни, сезонски и постојани жители, со неколку полупансионски хотели. Моментално има недоволно развиен ноќен живот со исклучок на Тантра која се наоѓа на аголот од улицата Еспањола и авенијата Пенсилванија. Исто така е дом на Фламинго Паркот, еден од јавните паркови во Саут Бич кој вклучува рекреативни активности како што е пливањето за возрасни и деца, тенис, бармингтон и кошаркарски игралишта и на крај парк за шетање на кучиња.

Улицата Еспањола која е од историско значење бидејќи е прва историска област на Мајами бич, усвоена во 1986та година. Мешавина од комерцијални и станбени соседства кои се протегаат долж улицата Еспањола од авенијата Колинс до авенијата Џеферсон, вклучувајќи го познатиот хотел Клеј, кој се наоѓа на аголот од авенијата Вашингтонг каде Деси Арнез за првпат ја изведе познатата луда румба во 1930-тите.Областа на улицата Еспањола граничи со паркот Фламинго и е опкружена со областа на паркот Фламинго, дури често е вклучена како дел од соседството на паркот Фламинго.

Фламинго Вест е населба на семејни домови кои се протегаат од северната страна на Паркот до улицата Линколн на авениите Ленокс и Мичиген.

Паркот Колинс е најпосакуваното соседство, според магазинот Мајами Њу Тајмс во Саут Бич. Магазинот ги наведува Сенкџуари Спа Резорт, збогатената јавна библиотека и неколку други проекти како доказ за тоа тврдење. Паркот Колинс се состои главно од ниски арт деко згради изградени во 1930-тите и 1950-тите. Во него се наоѓа и Бас музејот на ументностите(музеј на уметности од романтизмот па сè до постморенизам). Во моментот областа е толку запоставена, што многу станови од 80-тите (сè уште имаат решетки на прозорите) се откупуваат од ангенции за недвижнини од Њујорк и Јужна Флорида со цел да се преуредат во луксузни апартмани.

Повеќето висококатници се наоѓаат на улицата Беј и авенијата Вест и многу семејни резиденции се сместени северно од улицата Линколн и источно од паркот Колинс. Најголемиот комплекс на апартмани – Фламинго се наоѓа на улицата Беј.